porno canli mac izle

Posts tagged hedef belirlemek

Şirketlerde Bilgi Yönetimi ve Bilgi Akışı

Fikret GÜZELLER Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

Fikret GÜZELLER
Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

Günümüzde şirketler, mevcut piyasada hayatta kalabilmek için yenilikler yapmalı veya yeni ürünler yaratmalı, daha fazla kazanmalı ve bu süreç içinde rakiplerinden önde olmak zorundadır.
Bu çalışma süreci içinde yapılan araştırmalar ile yaratılan ve piyasaya sürülen ürünün tasarımı, piyasaya sürülmeden önce yapılan harcamalarda üründen önce ortaya çıkan ve şirket sahiplerinin ürünün şekillenmesindeki seçeneklerden birini seçmesinde etkin olan nedir? sorusuna çoğumuz otomatik olarak “BİLGİ” cevabını veririz.
Bu noktadan hareketle bilginin para olduğu ve değer taşıdığı, işlenme biçimine bağlı olarak değerinin artmasının söz konusu olduğu açıktır. Bilgi, şirketler için harcama yoluyla elde edildiğine göre kısaca izah edildiğinde bilgi=para demek olduğuna göre bilgi yönetimi nasıl olmalıdır? sorusuna cevap aranmalıdır.
Burada öncelikle bilgi yönetimi ne demektir? bunun bilinmesi gerekir. Şirket içinde bilginin yaratılması, değerlendirmesi, korunması ve dağıtılması işinin organizasyon içinde yapılmasının yanı sıra şirket içinde mevcut bir bilginin varlığını ve dokümanın olduğunu bilmek ve bu bilginin nerede olduğunu bilerek bu bilgi ve dokümanın ne sure saklanacağına ve imha edileceğine karar verme işlemidir. Read the rest of this entry »

Problemi Çözen Her Çözüm, Yeni Bir Problem Yaratır.

Fikret GÜZELLER Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

Fikret GÜZELLER
Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

Çoğunlukla hepimizin bildiği bir laftır. Problemin tespiti çözümün yarısına ulaşmaktır. Asıl sorun problemi tespit edebilmektir. Bunu sağlamak için öncelikle eleştirel ve sorgulayıcı bir tavır içinde olmak gerekir. Ancak sürekli olumsuz yargılarla negatif enerji yaymaktan söz etmiyoruz burada. Önemli olan gelişmeyi, ilerlemeyi sağlayacak çözüm önerilerini ortaya koyarak eleştiri yapabilmektir. Bunun içinde zorunlu olarak bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Bilgi sahibi olmadan veya çözümü bilen bir danışmana sahip olmadan çözüm önerisi ve yöntem önermek için yapılan eleştiri yalnızca olumsuz görüş niteliğinde olacaktır. Bununla birlikte sorunu olumlu bir tavır içinde ortaya koyarak birlikte çalıştığınız insanlardan çözüm için destek ve önerilerini beklemekte olumlu bir yaklaşım olacaktır. Öncelikle esas olan problemin tespitidir.

Bir işletmede problem sahalarını 3 esas alanda aramakta fayda vardır. İlk olarak üretim ile ilgili detaylar, ikinci olarak pazarlama stratejileri ve ürün politikaları ve son olarak da yönetim ile ilgili esaslar incelenerek problem sahaları tespit edilmelidir.

Üretimde problem sahalarının tespiti nasıl olmalıdır? Read the rest of this entry »

Dinlemeyi Bilmek, Soru Sormak ve Yönetmek

Fikret GÜZELLER Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

Fikret GÜZELLER
Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

Günümüzde iyi bir yöneticinin, yetkisinden kaynaklanan gücü ve bilgi birikimi ile şirket faaliyetlerini organize etmesi ve çalışanları bu maksatlar için görevlendirmesi beklenmektedir. İyi bir yöneticide olması gereken birçok vasıf sayılabilir.Ancak bugün yazımızda insanları dinlemeyi, çalışanların fikirlerine kıymet vererek kendi kararını gözden geçirmeyi, sorular ile çalışanları yönlendirmeyi ve çalışanları yönetmeyi ele alacağız.
Yönetici günlük yapılacak iş ile ilgili kendi zihninde bir durumu değerlendirmeli ve bununla birlikte bir ön fikir oluşturmalıdır. Daha sonra kesin uygulama kararını ve iş için gerekli görevlendirmeyi yapmadan o konu hakkında ilgili çalışanın kısa bir düşüncesini ve fikirlerini sakin bir şekilde dinlemeyi bilmelidir. Bu süre içinde çalışanı anlattıkları için terslememeli ve onu küçük düşürücü tavır ve davranış içine girmemelidir. Çalışanın anlattıklarından kendisince önemli olan kısımları alarak kararında bu bilgileri kullanması oldukça yararlı olacaktır.
Burada önemli olan, fikirleri ve düşünceleri dinleyeceği safhadır. Önce kararını verip, uygulamaya başladıktan sonra insanları dinlemeye başlar ve kararını değiştirirse şirket içinde hem kararsız hemde otoritesini uygun kullanmayan insan durumuna düşer. Bu hatalı davranış sonucunda ekonomik kayıpların yanı sıra zaman kaybının da ortaya çıkması söz konusu olacaktır.
Yönetici, önce şirket içinde yapılacak işler ve verilecek görevle ilgili belirlemeyi yaptıktan sonra, konuyu kendince yorumlamalı ve bir ön karar vermelidir. Bu ön kararını, yapılacak işi şirket çalışanına ileterek onun düşüncesini sormalıdır. Read the rest of this entry »

KARAR VERME SÜRECİ VE YATIRIM KARARI

Fikret GÜZELLER Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

Fikret GÜZELLER
Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

Hayatımızın her aşamasında, her gün değişik konularda kararlar vermekteyiz. Bunlardan bazıları çok önemli iken bazıları ise sıradan çok sık aldığımız kararlardandır. Örneğin; İşe gelirken hangi vasıta ile gideceğimiz veya kendi aracımızla hangi yolu izleyeceğimize dair değişik konularda kararlar veriyoruz. Peki, hayatın her aşamasında verdiğimiz bu kararları iş hayatında yatırım kararı alırken nasıl uygulamalıyız?
Karar vermek öğrenilebilir mi? Evet aslında öğrenilebilir. Yatırım kararı verirken nasıl bir yol izlemeliyiz? Yatırımcı olmak, paranın sahibi olmak, doğru karar vermek için yeterli midir? Aslında her alanın uzmanı insanlar vardır. Dolayısı ile kararın önemine, diğer alanlarla etkileşimine göre yardım almak ve insanlara danışmak son derece doğru yöntemdir.
Dünyada en akıllı insan kimdir sorusunun cevabı “Başkalarının aklını kullanan insandır.” Burada yanlış karar vererek yanlış yatırım ve harcamalar yapmak yerine doğru insana danışarak yanlış ve geri dönülemez hataların önüne geçmek son derece doğru olacaktır. Danışmak ve işin uzmanları ile çalışmak en iyi tasarruf ve verimliliği artırma yöntemidir.
Başarılı, doğru karar vermek için gereken en önemli unsur bilgiye sahip olmaktır. Karar için gerekli alanlarda bilgili olan insan daha doğru ve istikrarlı kararlar verebilmektedir. Bu basit anlamda sabah işe gelirken yol seçiminde izlenecek güzergâhı bilerek seçen kişi bu kararını önceki tecrübe ve bilgisine dayanarak yapmaktadır. Burada bilgi eksikliği olanlar tereddüt etmekte ve yanlış kararlar verebilmektedirler. Read the rest of this entry »