porno canli mac izle

Posts tagged koc

Koçluk ile gelen başarı

Koçluk, insanların içindeki potansiyelin, anlamlı ve önemli amaçlara ulaşmak için ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktır diye tanımlıyor Uluslararası Koçluk Federasyonu.

Koçluğun özü yaratıcı olmak ve çözüm seçeneklerini artırmaktır. Davranış değişikliği insanın başkaları üzerinde yarattığı etkiyi anlamasından geçer. Davranış değişikliği sağlamak kolay bir süreç değildir. Çünkü değişim, kararlılık ve dayanıklılık gerektirir.

Bu nedenle değişim birkaç günde veya birkaç haftada gerçekleşmez. Değişmek inanç gerektirir. Küçük değişiklikler ancak zamanla farkedilir duruma gelir.
Hiçbir aksaklık kendi kendine düzelmez, yolunda gitmeyen hiçbir iş kendi kendine yoluna girmez. Koçluk bu nedenle çağdaş kişiliğin çekirdek becerisi olarak kabul edilmektedir: “Kendisini ve başkalarını geliştirmek” . Koçluk sürecinin gerçek anlamda uygulanması, bir kurumda iş sonuçlarını iki katına varacak ölçüde geliştirme potansiyeli taşır.

Koçluk doğru kararlar alabilmek kısacası doğru hedef belirleme sanatıdır. Yaşamımız aldığımız kararlarla şekillenir. Sağlıklı kararlar alabildiğimiz sürece kendi hayatımızın sorumluluğunu elimizde tutabiliriz. Bazı kararlar önemlidir, bazıları önemsiz. Bazı kararlarımızı kendimiz alabiliriz, bazılarını ise sosyal baskılar şekillendirir .

Karar verme bir beceridir. Bisiklete binmek, yeni bir dil öğrenmek, ayakkabı bağlamak gibi bir beceri. Ve tıpkı onları öğrendiğimiz gibi karar verme becerisi de öğrenilebilir.

Yapılan araştırmalar başarılı kararlar verenlerin tüm bilgileri ve gerçekleri topladıklarını, karar verme güçlüğü çekenlerin ise karar verme anında sürekli bir sorundan diğerine atladıklarını göstermektedir.

Tüm başarılı karar verme yöntemleri genellikle aynı süreci izler :

1. Sorunu ve hedefleri net bir şekilde belirlemek.
2. Mümkün olduğunca çok çözüm alternatifi üretmek.
3. Her alternatifin olası sonuçlarıyla ilgili mümkün olduğunca çok bilgi toplamak.
4. Her alternatifin olumlu ve olumsuz yanlarını değerlendirdikten sonra en uygun olanını seçmek.

Karar verme süreci

Sorunu Tanımlamak:

Eski bir deyiş şöyle der: “Sorunun ne olduğu biliyorsanız yarı yarıya çözülmüş demektir.” Sorunu tam olarak belirlemek karar vermenin en önemli adımlarındandır. Bazen semptomları yani belirtileri problem olarak görebiliriz. Mesela ders çalışamamak bir problem olarak görünebilir ama bazen temelde daha farklı sorunlar olabilir: net bir amacınızın olmaması ya da kişisel bir sorununuzun olması gibi.

Sorunun ne olduğunu tam olarak belirleyebilmek için kendinize şu soruları sorabilirsiniz :

  Bir sorun olduğunu size düşündürten nedir?

  Ne oluyor?

  Ne zaman oluyor?

  Nasıl oluyor?

  Neden oluyor?

  Kiminle oluyor? (Hemen “bu soruna kim neden oluyor?” dememeliyiz. Gergin ve kaygılı olduğumuzda başkalarını suçlamaya eğilimli olabiliriz. Bunu fark edip kendimizi kişilerden çok duruma odaklamalıyız).

Sorunun ne olduğunu netleştirmek için önce kendinizi konuyla ilgili uzman haline getirebilirsiniz. Probleminizle ilgili bilgi toplarken bilgi alabileceğiniz bütün kaynakları harekete geçirin. Benzer durumları yaşamış kişilerle konuşun. Bazen duruma dışardan bir bakış görmediğiniz pek çok ayrıntıyı görmenize yardımcı olabilir.

Hedeflerinizi ve değerlerinizi belirlemek:

Kendinizi daha iyi tanımanız, değerlerinizi, ve hayat felsefenizi belirlemeniz karar verme sürecinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Hayatınızda nelere öncelik ve değer veriyorsunuz ?

Sosyal hayat, kariyer, aile, para, sağlık, güç, güzellik, din, eğitim, sosyal adalet…. Bu sorunun cevabına “hepsini istiyorum” demek kolaydır ama hepsini elde etmek çoğu zaman mümkün olmayabilir. Büyük bir şirkette genel müdür olarak çalışıp, ailenizle zaman geçirip, akşamları spor yapıp, aynı zamanda da yeni yerleri görmek için sık sık seyahat etmeniz çok gerçekçi ve mümkün olmayabilir.

Hedeflerinizi bilmek ulaşacağınız adresi belirlemek gibidir. Yan yollara girip zaman kaybetmenize engel olur. Karar vereceğiniz ya da seçim yapacağınız ihtimalleri değerlendirirken hedefinize uzak ya da hedefinize uygun olarak kısa sürede bu bu ayırımı yapabilirsiniz.

Bunu yaparken de hedeflerinizin somut, gerçekçi ve değerlerinize uygun olması önemlidir. Örneğin mutlu olmak oldukça soyut bir hedeftir. Sizi nelerin mutlu edeceğini somutlaştırmak hedefinize ulaşmanızda yardımcı olacaktır. 

Çözüm alternatifleri üretmek:

 “Gerçekçi değil, aptalca,” vs demeden mümkün olduğunca çok çözüm alternatifi üretmeye çalışın. Bunun için beyin fırtınası yapabilirsiniz. Aklınıza gelen alternatifleri, etrafınızdakilerin de önerilerini alarak yazın. Bunu yaparken “ya …, ya da… “ şeklindeki düşüncelerden uzak durmaya çalışın. Örneğin “Ya çocuk doğururum, ya da kariyerime devam ederim.” Çocuk yaptıktan sonra, işinize bir süre ara verdikten sonra geri dönmek ya da yarı-zamanlı bir işe geçmek mümkün olabilir . Sonuç olarak birini seçmek adına öbür isteğinizden tamamen fedakarlık etmeniz gerekmeyebilir.

Kendi yaşamınızın koçu olarak
, kendinize koçluk yaparak hedeflerinize ulaşabilirsiniz.
Serap Gökmen

1′ e 1 Koçluk Hizmeti Faydaları

İş ve özel yaşamınızdaki en yüksek potansiyelinize ulaşmak için verdiğimiz koçluk hizmetleri ;

Yönetici Koçluğu
Yaşam Koçluğu
Kariyer Koçluğu
Satış Koçluğu
E-Ticaret Koçluğu
Sosyal Medya Koçluğu
Dijital Koçluk
İş görüşmelerinde özgüvenli davranışa yönelik Koçluk
Topluluk önünde konuşma ve sunum becerileri Koçluğu
İlişki ve iletişim yönetimi Koçluğu
Kurum içi Koç yetiştirme programı

Koçluk amaçlarımız:

• Kişinin karşılaştığı problemlerin çözümü ve fırsatların değerlendirilmesi,
• Bunu yaparken kişisel kapasitesinin ve diğer rollere ve durumlara genellenebilecek yeni düşünüş ve davranış biçimlerinin geliştirilmesi,
• Öğrenmenin koçluk ilişkisi sona erdikten sonra da devam etmesini sağlayacak kendini değerlendirme ve analiz etme beceri ve alışkanlıklarının kazandırılması.

KOÇLUK; Ne ve nasıl yapılır ?

Danışan ve bireyle/kurumla ortaklık içinde çalışarak:

• Hedeflenen sonuçlara uygun tutum, davranış, donanım ve kaynaklar açısından kuvvetli yanlarını ve gereksinimleri belirleyerek bir gelişim planı oluşturur,
• Kişinin öz değerleri, ihtiyaçları, güçlü ve zayıf yönleri, inanç ve yaklaşımları gibi aslında kendisini oluşturan parçaları hakkında bilinç ve farkındalık geliştirmesine yardımcı olur,
• Gelişim planına ve belirlenen hedeflere ulaşmak için gerekli eğitimi ve stratejileri sağlar,
• Ve bu strateji dahilinde istenilen sonuçlara ulaşmak için kendisini taşıyacak ilişki ve ortamlar hazırlamasına, eyleme geçmesine ve davranışsal değişiklikler yapmasına destek oluruz.

Hedeflenen sonuçlar; Danışanların,:

• Daha iyi ve daha etkin kararlar vermeleri,
• Değerlerine ve güçlü yanlarına dayanarak yaşamaları ve liderlik yapmaları,
• Etkileşime geçtikleri herkesle etkin iletişimlerini arttırmaları,
• Çok çeşitli ve birbirinden farklı tipteki insanla daha etkin biçimde çalışmaları,
• Başkalarının üzerindeki etkilerini anlamaları ve yönetmeleri,
• Değerli çalışanları kurum içinde tutmaları,
• İş ve özel yaşamlarında daha fazla denge sağlamaları için çalışırız.
• Performans ve iş verimliliklerinin artırılması.

Bire bir Koçluk Hizmeti ile, istediğiniz hedefleri belirleyecek ve hızla hedeflerinize ulaşacaksınız.

shakespeare-4

Hiçbir şey için geç değil…

Yaşadığı şehirden, bulunduğu ortamdan kısacası yaşantısından sıkılan bir adam, cebindeki az miktar para ile yanına hiçbir şey almadan bulunduğu kenti terk edip daha önce hiç bilmediği bir ülkeye gitmiş. Oraya henüz alışmaya çalışırken birden bir ses duymuş. Bir çığırtkan, avazı çıktığı kadar meydanda bağırıyormuş:

- Tiyatro! Gelin! Kaçırmayın! Bu akşam Tiyatro!…

Adam hayatında hiç tiyatroya gitmemiş ve inanılmaz derecede merak etmiş. Biletin nereden alındığını öğrenmiş. Bilet fiyatı cebindeki tüm para kadar olmasına rağmen hiç tereddütsüz bileti almış. Başlamış merakla oyunu izlemeye… Oyun bitmiş, herkes dağılmış ve bizim meraklı öylece kalmış, izlediği muhteşem oyun karşısında. O sırada temizlikçi tarafından salonu boşaltmak için ikaz almış.
Adamsa:
– Bana müdürünüzün yerini söyler misiniz? Onunla bir şey konuşmam gerek… demiş.
Seyrettiği oyunun etkisi ile müdür ile konuşmuş ve ne olursa olsun, ne iş olursa olsun buranın bir parçası olmak için çalışmak istediğini belirtmiş. Müdür çok şanslı olduğunu, şu sıralarda bir temizlikçi aradığını fakat önce onu denemesi gerektiğini ifade etmiş ve denemek üzere aylardır el değmemiş bir kütüphanenin temizliğini uygun bulmuş.
– İşte burayı temizle. Eğer beğenirsem seni işe alırım… demiş ve gitmiş.
Tiyatro aşkının verdiği şevk ile temizlik beklenenden kısa sürede bitmiş. Müdür odayı görmeden adamın samimiyetine inanmamış. Onu diğerleri gibi işi savsaklayan biri sanmış. Fakat odanın temizliğini görünce hayretler içinde kalmış. Aylardır içeriye girilmeyen oda gıcır gıcır oluvermiş. Müdür bu çabuk ve becerikli adamı işe almaya karar vermiş.
– Tamam seni işe alıyorum
– Fakat benim yatacak yerim yok.
– O zaman burada yatarsın ve işe daha erken başlarsın.
İstediği olan tiyatro tutkunu, huzurlu bir şekilde odayı terk ederken müdür.
– Adın neydi senin buraya yazalım…. demiş. Aldığı cevap ise,
William! William Shakespeare!… olmuş.

Bu hikaye hem insanı dehşete düşürücü hem de ilham verici. Shakespeare tiyatro yaşantısına bu şekilde başlamış.. Tam kırk (40) yaşında… tiyatroyu o yıllarda tanımış ve büyük bir azimle o muhteşem oyunları yazmış. Üstelik büyük bir fedakarlık göstermiş mesleği için. Meslek hayatı boyunca sadece üç saat uyuyarak yaşamını sürdürmüş. Sabah erken kalkıp oyun provasını yapıyor oyununu oynuyor ve akşam yeniden oyun yazıyor… Bu böyle sürüp gitmiş.

Bu hikayeyi ilk duyduğumda yaşamım için duyduğum kaygıları bir kenara bıraktım. Anladım ki, hiçbir şey için geç değil. İnsan eğer isterse imkansız gibi görünen olayları da gerçekleştirebilir.

Yeter ki yürekten istesin ve bunun için çaba sarf etsin. Hiçbir şey için geç değil.
Kaç yaşında olursak olalım…

Yaşamının Koçu Oldu

Sayın Serap Gökmen Hocam Merhaba, 10.05.2010

İlk kez sizinle 2007 yılında İTKİB‘de düzenlenen eğitimler aracılığı ile tanışmıştım. Yaşamınızın Koçu Olun eğitiminden önce, yaşım yolun yarısı ama hedeflerim sadece hayaldi. Yaşam Koçluğu eğitiminde ki Hedef Belirleme ile ilgili derslerinizde kendimle ilgili gelecekte istediğim 2 hedefimi belirledim ve gerçekleştirmek için uygulamaya geçtim.

İlk önce lise yıllarımdan beri istediğim bir hedefi gerçekleştirme planımı hazırladım.Dil bilmiyordum ama Hindistan’ı görmek ,Taç Mahal’ i gezmek istiyordum.Bu hayalim için gerekli olan en önemli şey dil öğrenmekti.Bende özel bir öğretmenden 4 ay ders alarak tek başıma Hindistan’ a gittim. Her şey hayalimdekinden daha da güzeldi. Resimlerde gördüğünüz gibi Taç Mahal i gezmek,Tapınakları keşfetmek,File binmek,yöresel yemekleri tadmak orada yaptıklarımdan sadece bazıları…Dönüşte Havaalanında tek başıma etrafıma bakınırken kendimi başarmanın verdiği keyifle inanılmaz mutlu ve güçlü hissettim.İşte o an kendime şunu fısıldadım.’’Reyhan;eğer istersen başaramayacağın hiçbir şey yok’’ dedim.

İkinci hedefim kendi işimi kurmaktı. Yine hemen 2007 yılında Kendi işimi kurmakla ilgili hedeflerimi belirleyip,planlarımı yaptım. İstanbul Makine Kimya Ozon Sistemleri firmasını kurdum. Çalıştığım sektörde bir bayanın başarılı olamayacağı görüşlerine inat ben; her gün yeni bir ürün,yeni bir müşteri ve daha çok satış için belirlediğim hedeflere sırayla yükseliyorum.Sizden öğrendiklerimi uygulamak artık hayatımda içselleşti.
İş ve özel hayatımdaki başarıma gerçek bir katkınız oldu.

Umarım benim gibi başlayıp başlamamak konusunda kararsız ve ne zaman nasıl,ne şekilde başlasam diye düşünenlerin yolu Serap Gökmen ile kesişir…ve herkes hedeflerine ulaşır.Bana verdiğiniz enerji ve cesaret için sonsuz teşekkürler.

Reyhan Gök
İstanbul Makine Kimya