porno canli mac izle

Posts tagged nefes eğitimi

Nefes Almanın Gücü

Son zamanlarda tüm sağlık kuruluşları stresle baş etmenin ne kadar önemli olduğunu vurgular oldu. Çünkü stresin, bağışıklık sistemimizi etkilediği ve dolayısı ile bizi hastalıklara açık hale getirdiği ortaya çıktı.

Stresi hayatımızdan tamamıyla çıkaramayacağımıza göre, en iyisi onunla baş etmenin sağlıklı ve etkin yollarını bulmak. Birkaç sene önce katıldığım “Yaşama Sanatı Türkiye (The Art of Living) tarafından düzenlenmiş olan bir kursta öğrendiğim ve kolaylıkla günlük hayatıma adapte edebildiğim bazı nefes teknikleri sayesinde günlük stresle baş etmek konusunda oldukça donanımlı hissediyorum kendimi. Bu tekniklerin bendeki olumlu ve devamlılık içeren etkisinden yola çıkarak, birçok danışanımı ve öğrencimi de bu kursu almaya teşvik ettim ve ediyorum. Geri dönüşler hep olumlu oluyor ve yaşamları olumlu etkiliyor.

Şimdi size bu nefes tekniğinin nerelerde işe yaradığından ve bazı bilimsel çalışmalardan bahsetmek istiyorum. Bu bilimsel çalışmaların hepsi Uluslararası Yaşama Sanatı Derneği tarafından “Science of Breath” adı altında yayınlanmıştır.

Beyin Fonksiyonlarında Artış

Nefes tekniği uygulayıcılarının, uygulamayanlara kıyasla daha fazla zihinsel uyanıklık ve dikkat verebilme (beta aktivitesi) gösterdikleri gözden kaçmamıştır.

Kortizol (Stres Hormonu) Üzerine Etkisi

Birçok araştırma nefes teknikleri sayesinde kortizol seviyesinin düştüğünü göstermiştir. Bir çalışmada stres hormonu olarak bilinen kortizol 35-50 yaş aralığındaki 21 kişide ölçülmüştür. Düzenli olarak nefes egzersizleri uygulayan grup (Grup 1) ile henüz başlangıç seviyesinde olan grup (Grup 2) karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda grup 3 olarak belirlenen ve başlangıç seviyesinde olanlar henüz nefes tekniklerini öğrenmeden klasik müzik dinleme esnasında ölçülmüşlerdir.

Başlangıç seviyesindekiler için kortizol seviyesi klasik müzik dinlerkenki seviyeden anlamlı düzeyde düşük çıkmıştır. Bu durum nefes tekniğinin çok daha iyi bir rahatlama sağladığını gösterir. Tekniği düzenli uygulayanların kortizol oranları başlangıç seviyesinde olanlardan anlamlı derecede düşük çıkmıştır. Bu sonuç da düzenli uygulayıcıların günlük yaşamın stresi altında daha az fizyolojik stres yaşadığını gösterir. Hem başlangıç seviyesinde hem de düzenli uygulayıcılarda serum kortizol seviyesinde nefes egzersizi sırasında ve sonrasında devam eden düşüşler, düzenli uygulamanın gittikçe artan bir rahatlama ve strese direnç geliştirdiğini göstermektedir.

Kandaki Laktik Asit Üzerindeki Etkisi

Kandaki laktik asit stresin başka bir biokimyasal ölçüsüdür. Polis eğitim grubundaki katılımcılar yüksek dozda stres yaşarlar. Hergün yoğun bir fiziksel ve duygusal eğitimden geçerler. Bu gruba dahil 10 kişinin kan laktaz seviyeleri nefes tekniklerini öğrenmeden önce ve ilk uygulamadan sonra ölçülmüştür. İlk uygulamadan sonra laktik asit düzeylerinin anlamlı derecede düştüğü saptanmıştır. Bu durum nefes tekniklerinin rahatlama ve gevşeme sağladığını göstermektedir.

Bağışıklık Fonksiyonu Üzerinde Etkisi

Bağışıklık sistemi bizi hastalıklardan korur. Doğal öldürücü (NK) hücreler bağışıklık sisteminin bekçileridir ve sistemi tümör hücrelerinden ve enfekte olmuş hücrelerden, onları yok ederek korurlar. NK hücreleri 3 grup katılımcının kanında ölçülmüştür. Nefesi uygulayanlar, uygulamayanlar ve remisyon dönemindeki kanser hastaları. NK hücrelerinin, nefes egzersizlerini uygulayan grupta, diğer iki gruba kıyasla anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Daha sonra kanser hastalarına bu nefes teknikleri öğretilmiştir. 3-6 aylık düzenli uygulama sonucunda, kanser hastalarının NK hücrelerinde anlamlı düzeyde bir artış olduğu gözlemlenmiştir. Bu bilgi son derece teşvik edicidir. Çünkü kansere yakalanmış ve tadavi görmüş kişilerde NK hücresi az sayıda bulunur ve NK hücrelerinin varlığı vücudun yeni gelişebilecek bir kansere karşı savunmasını geliştirmek açısından önemlidir.

Antioksidan Enzimler Üzerine Etkisi

Vücudumuz sürekli olarak çevre kirliliğine maruz kalır ve hücreler normal metabolik yan ürünler üretir. Bunun sonucu olarak serbest radikaller ortaya çıkar ve oksijen ile reaksiyona girerek, oksidan bozulmasına sebebiyet verirler. Böylece kanser, damar-kalp problemleri gibi birçok hastalığın oluşmasına katkı sağlanır.

Serbest radikaller ile savaşmak için, insan vücudu antioksidan enzimleri adı verilen bir savunma sistemine sahiptir. Nefes tekniğinin bu enzimler üzerindeki etkisini araştırmak için bir çalışma tasarlanmıştır. Başlıca 3 antioksidan enzimi olan uperoxide dismutase (SOD),
catalase ve glutathione, nefesi uygulayanlarda, kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Bu veri, nefes tekniğinin uygulayıcılarının antioksidan statülerinin daha yüksek olduğunu ve oksidan bozulmasına karşı daha etkin bir savunma mekanizmaları olduğunu göstermiştir.

Kandaki Kolesterol Üzerindeki Etkisi

Psikososyal stresin koroner kalp hastalığı ve hipertansiyon üzerinde önemli bir etkisi vardır. Koroner kalp hastalığında, LDL kolesterol, yağ ve damar duvarlarına yapışan diğer maddeler, kan akışını bloke eder ya da yavaşlatır. Bir çalışmada nefes tekniği uygulayıcılarının, bu tekniği öğrenmeden önce ve öğrendikten sonraki kolesterol düzeyleri ölçülmüştür. Aynı zamanda bu kişiler düzenli uygulamanın 7. ve 45. gününde de ölçülmüşlerdir. LDL (zarar veren) kolesterolde olduğu kadar tüm kolesterol düzeyinde anlamlı bir düşüş görüldüğü gibi HDL kolesterolde (yararlı kolesterol) anlamlı bir artma saptanmıştır. Bu bulgular sözkonusu nefes tekniğinin kandaki kolesterol dengelerini düzenlediğini ve düzenli uygulamanın koroner kalp hastalıkları ve hipertansiyon oluşumuna karşı önemli bir önlem olduğunu gösterir.

Depresyon Üzerine Etkisi

Sözkonusu nefes tekniğinin, depresyon ne kadar ciddi olursa olsun, depresyon tedavisi üzerinde %6 8-73 oranında başarılı olduğu tespit edilmiştir. Bu teknikle depresyonun kalkması (psikiyatrik ölçülere göre – Beck Depression Inventory, Hamilton Rating Scale for Depression) 3 hafta içinde gerçekleşmiştir. 3 ayın sonundaki takipte ise hastalar stabil durumda kalmışlardır. Stres Yönetimi konusunda nefes almanın gücü oldukça etkili olmaktadır.
Gonca Şensözen
Klinik Psikolog – Eğitmen
Eğitim Akademi

nefes

NEFES Demek; YAŞAM Demek…!

Nefes yaşam demektir. Nefes almadan yaşamanın imkanı yok elbette

Yaşamaya doğduğu anda soluduğu ilk nefesi ile başlayan insanın son nefesini vermesi ile de yaşamı son buluyor. Kısacası yaşamımız ilk ve son nefesimiz arasında oluşuyor.
NEFES demek YAŞAM demek…!
Günümüz dünyasında hayat telaşı diye nitelendirdiğimiz günlük koşuşturmaların içinde ve kent yaşamının da etkisi ile aldığımız nefesin kalitesini bilemez ve sorgulayamayız.
Nefesin de kalitelisi mi olurmuş? demeyin. Elbette var. Kaliteli ve doğru alınan nefes sağlığımızı, yaşam kalitemizi iyileştirip, mutluluğumuzu arttırıyor hatta ömrümüzü uzatıyor.. Nefes kapasitesinin tamamının kullanılması halinde ömür boyunca genç, sağlıklı ve neşeli kalabilmek mümkündür.

Nasıl mı?;
Yaşamın ve gençliğin ana unsurlarından biri temiz kan dolaşımıdır. Bunu elde etmenin en kolay yolu da soluduğumuz havada saklıdır. Doğru nefes alarak vücudun tüm organlarının doğru beslenmesini sağlayabiliriz. Böylece kalbimizden, beynimize, cildimizden, gözlerimize kadar tüm organlarımız bir şekilde pozitif etkilenir ve gençleşme sürecimiz başlar.
İnsanların 90% ı nefes alma kapasitelerinin 30% unu kullanıyor.

Nefesimizi ciddiye almıyoruz.. Bedenimizi oluşturan hücrelerin tamamı oksijenle besleniyor. Biz doğru ve yeterli nefes alamayarak, bedenimize ihtiyacımız olan oksijenin tamamını sağlayamıyoruz ne yazık ki…
Doğru nefes alıp verememek, tüm organlarımıza oksijen taşınmasını sağlayan kalbimizi yorar. Kan basıncının yükselmesi, stres, nefes darlığı, korku gibi şikayetlerin yanında birçok hastalığın da oluşumunu hızlandırır.

EĞİTİM AKADEMİ tarafından düzenlenen“Yaşama Sanatı NEFES KURSU”na katılarak, kendinize istekle ayıracağınız zaman sonunda yaşamımıza; sevgi, neşe, huzur, başarı ve mutluluğu davet etmiş olacaksınız.
Program süresince nefesimizin denetimini öğrenecek ve bunun yaşamımızın denetimiyle ne kadar doğrudan bağlantılı olduğunu göreceğiz. Nefesle çalışmanın pek çok farklı ve faydalı yöntemiyle tanışıp onları günlük hayatımızın vazgeçilmez keyifleri haline getireceğiz.

Doğru nefes almayı öğreneceğimiz bu programın katkısı ile;
Dış görünüşümüzden, cilt rengimize kadar gözle görülecek olumlu etkilerin yanı sıra, olumsuz duygu ve düşüncelerle başa çıkabilme yeteneğimiz, kendimize olan güvenimiz artacak, depresyon ve endişelerden kurtulup, enerji ve moralimizi yükseltebiliriz.Uykumuz daha rahat, daha enerjik, mutlu, huzurlu, işimizde, özel hayatımızda daha hevesli,coşkulu olabileceğiz. Yaptığımız işlere çok daha kolay konsantre olduğumuzu fark edecek, böylece iş başarımız, farkındalığımız artacaktır.
Tüm bunların sonucu olarak kazancımız;
 Yüksek Yaşam Kalitesi,
 Sağlık,
 Mutluluk
 Ve Başarı…

Bu nefes tekniği hakkında daha fazla bilgi almak için http://artofliving.eu adresine girip Türk Bayrağına tıklayabilirsiniz.
Eğitim Akademi Haziran Dönemi Yaşama Sanatı NEFES Kurs Programı:
SÜRE: 4 GÜN 13-14-15-16 Haziran 2011
Saat: 19:00 – 22:00
Ücret: 325 TL + KDV
Eğitmen: Gonca Şensözen
Kursun Verileceği Yer:
BÜMED(Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği)
Güney Kampüs Lojman Kapı Yanı
Bebek/İSTANBUL
Bilgi İçin: ozlem@egitimakademi.com
www.egitimakademi.com
Tel: 0 216 641 40 88