Power Point, sunum yapan pek çok kişiye yardım ediyor olsa da, dikkat etmez iseniz olumsuz bir yan etkisi vardır; power point size destek olarak kullanabileceğiniz gösrel bir malzemedir.

Burada ilgi çekici ve eğitici bir PowerPoint sunumu sağlamak için tasarlanan 10 ipucunu bulacaksınız:

1.   Slayt sayısını minimum tutun. En yaygın PowerPoint tuzağı “aşırı slayt yüklemesidir.” Bu problemden korunmanın yolu, konuları en görsel bileşenlerle birlikte slaytlar halinde kaydetmektir. Her nokta için slayt kullanmak cazip gelebilir, fakat slayt sayısını minimumda tutmak her birinin daha güçlü görsel etki bırakmasını sağlar.

2.   Kısalık, uzun ömürlü olmaya götürür. Genel kanının aksine, sunumunuz ne kadar kısa olursa dinleyicinin aklında o kadar uzun süre kalır. Kısa bir sunum boyunca sunulan özlü ve anlamlı noktalar, konuşmanızın dinleyicilerin daha fazlasını istemesini sağlamasını garanti eder.

3.   Gereksiz bilgi vermeyin. Dinleyiciyi gereksiz bilgilere boğmak, onları rahatsız etmek için kesin bir yoldur. PowerPoint sunumunuzu hazırlarken, verileri önem sıralarına göre ayrıştırın. Detayları daha sonra incelemeleri için dağıttığınız dökümanlarda sunabilirsiniz. Verinizin içeriği, ince noktalarından daha önemlidir o sebeple düzenlemelerinizi bu doğrultuda yapın.

4.   Yazı tipini değiştirin. Bugüne kadar yapılmış en ilginç PowerPoint sunumunu hazırlamış olabilirsiniz, eğer küçücük yazı karakterleriniz okunmuyorsa, tüm çalışmanız boşa gitmiş demektir.
Teknik konular içeren metinlerde:  Arial, Times New Roman, Tahoma, Soyut konular içeren metinlerde ise,  Times New Roman,
 Comic Sans MS kullanabilirsiniz.Bir slie’da, en fazla 7 satır,bir satırda 8 kelime kullanmanızı öneririm. Slide’da ana başlık büyüklüğü : 44-51, başlık : 36-44, Metin 24-32 büyüklüğünde olursa ekrana en uzak izleyicinizde okuyabilir & görebilir. 

5.   PowerPointin hakim olmasına izin vermeyin. PowerPoint’te sunum yaptığınız gerçeği, izleyicilerin aklındaki en son şey olmalıdır. İlgi çekici bir sunum ve yaratıcı bir organizasyon boyunca ana fikrinizin ekrandan fırlamasına olanak vermemek sunduğunuz en hatırlanabilir noktanın programın kendisi olduğu anlamına gelir. Bu tuzaktan konunuza odaklanarak kaçınmak PowerPoint’i destekten ziyade bir yardımcı haline getirir.

6.   Konuşmanızı dinleyicinize uygun hale getirin. Dinleyicilerinizin konunuz hakkında daha önceden sahip oldukları bilgileri hesaba katmadaki ihmaliniz onları “Bunu biliyor musunuz?” demenizden daha hızlı bir şekilde dikkatsizliğe iter. Sunumunuzu biçimlendirirken dinleyicilerinizin bilgi tabanını dikkate almak sizi, aşina oldukları konular üzerinde zaman ve enerji harcamaktan kurtarır. Çabalarınızı sunumunuzun orijinal ve özgün taraflarına saklayın.

7.   Slaytları satır satır okumayın. PowerPoint slaytlarınızda listelenen metinleri aynen nakletmek dinleyicilerinizin dikkatlerinin dağılmasına sebep olur. Ezberden bir performans sunmak yerine, slaytları gösterilen daha detaylı açıklamalarınız için anahtar söz veya ifadeler içeren yardımcı kartlar olarak kullanın. Dinleyiciler iç görünüzü dinlemek için oradadırlar, okumak için değil.

8.   Odayı ne kadar karartırsanız, o kadar sıkıcı olursunuz. Karartılmış bir odada PowerPoint sunumunuzu izlemek daha kolay olmasına rağmen loş ortamı hemen oluşturmayın. Işıkları birden bire kapamak, toplantı katılımcılarına dikkatlerini sizden duyduklarından ziyade gördükleri slaytlara yoğunlaştırmaları mesajını verir. Bu durumla, ışıklar söndüğünde dinleyicilerinize sesleri algılama yeteneği sağlayacak hatırda kalan kısa ve öz bir tanıtım geliştirerek mücadele edebilirsiniz.

9.   Pratik yapmak mükemmeliyet sağlar. Bu aşikar bir durum olabilir fakat PowerPoint sunumunuzu sunmadan evvel birkaç kez pratik yapın. Önceden prova etmek sizi konuya aşina hale getirir, konuşmanızın daha “doğal” görünmesini sağlar. Mevzu hakkında rahat olmanız dinleyicide konu hakkında çok bilgili olduğunuz algısını oluşturur.

10. Broşürlerinizin elden ele dağıtılmasını yeniden düşünün. Bazı kişiler broşürleri PowerPoint sunumundan önce dağıtma eğiliminde olsalar da, bunun için iki kez düşünün. Esasen dinleyicilerinizi, dikkatlerini sizden uzaklaştıracak bir şeylerle silahlandırmış olursunuz. Dikkatlerini muhafaza etmek için, sunumunuzun onları konunuz boyunca yönlendirmesine izin verin, daha sonra ana noktaları ve sonuçları özetleyen ya da sunumunuzda giremediğiniz detayları içeren broşürleri dağıtın.
Serap Gökmen