porno canli mac izle

Posts tagged satış eğitimi

Satış’ta Davranış

Sokakta yürürken hiç, her zaman canı sıkkın, , hep olumsuz düşünen bir arkadaşınızla karşılaşıp, konuşmaya başlamamak için yolunuzu değiştirmek istediğiniz zamanlar oldu mu? Muhtemelen onunla konuştuktan sonra her seferinde sizin de canınız sıkılıyordur.

Diğer taraftan, her zaman güler yüzü olan, olumlu konuşan, olumlu davranan bir tanıdığınızı gördüğünüzde ne yaptınız? Büyük ihtimal onunla konuşmak istersiniz. Çünkü doğal olarak o kişi sizde olumlu duygular hissettiriyor.

Kimse olumsuz insanlardan haz etmiyor, tam tersi genelde herkes, güler yüzlü, enerjik ve olumlu davranan insanlar ile bir arada olmak istiyor. Bu durum sizin müşterileriniz için de geçerli. Müşterileriniz karşılarında her zaman olumlu, enerjik satış danışmanları görmek istiyor.

Klasik insan doğası; Hepimiz olumlu insanların yanında olmak isteğindeyiz.
Satış danışmanını işe aldığınızda ona kurumunuzu, sektörünüzü, ürün veya hizmetinizi anlatırsınız, bunları kısa bir sürede öğrenebilir ancak davranış öğretilebilinir mi?

Olumlu davranış satış’ta başarıyı getiren kritik faktörlerden en önemlisidir.

Başarılı Satış Danışmanları Kendilerini Başarılı Görürler.

Ne istediğinizi bilmek yani hedeflerinizi belirlemek ve hedeflerinize ulaşmak için planlama sürecini saptamak ve tüm bunları olmuş gibi gözünüzün önüne getirmek ve kendinizi başarılı görmek becerisi satış’ta önemlidir.
Ancak kendisinin geleceğini başarılı gören bir satış danışmanı, müşterisine de başarılı bir gelecek satabilir.

Siz müşteriye gidip, sadece bir şey satıp sonra çekip gidenlerdenmisiniz yoksa müşterinize değer ve geleceği için çözümler sunan, ihtiyaçlarını karşılayan bir satış danışmanı mısınız?

Kendiniz için başarıyı göremiyorsanız müşterinize nasıl gösterebilirsiniz?

Ben asla bunu yapamam, başarılı olamam dediğinizde olamıyorsunuz. Ne zaman ki, evet yapabilirim, ben başarılı olacağım diyorsunuz ve o zaman istediğiniz başarıya ulaşıyorsunuz.

Kendinizi başarılı görün. Zihninizde yapmak istediklerinizi canlandırın, kendinizi istediğiniz başarılara ulaşmış olarak görün, hepsini detayları ile zihninizde tasarlayın.

Mazeret üretenler kategorisine düşürmeyin kendinizi. Hani siz de duyarsınız, şöyle söylerler; aslında çok iş yapabilirim ama yöneticim benden nefret ediyor, burada kimse beni sevmiyor, bizim ürün pahalı. Hadi diyelim ki bunların hepsi doğru , bu kişiye sorun bakalım; hiç kendisini başarılı olarak hayal etmiş mi? Eminim cevabı hayır olacaktır!

İlk satış işine başladığım yıllarda derlerdi ki ; Ağustos ayında satış yapılmaz herkes senelik izinde. Tahmin edin, ben bunu bilmediğimden ben Ağustos ayında satış yapmıştım. Daha geçen yaz yanımda çalışan satış danışmanı bana yazın iş yapamıyorum kimseyi yerinde bulamıyorum dedi, bende ona gel bugün seninle yarış yapalım, bende telefon açacağım, bakalım günün sonunda hangimiz kaç kişiye ulaşacak dedim, çünkü o ara günde 1 kişiye bile ulaşamadığını söylüyordu. Ben günün sonunda 12 kişiye ulaşmıştım. O mu? Sadece 3 kişiye ulaşmıştı.

Aralık ayında satış yapılmaz… Yılbaşı telaşı var, sadece yeni yıl hediyesi alanlar satın alma yapar, Ramazanda satış yapılmaz çünkü herkes oruç tutuyor, Temmuz-Ağustos satış yapılmaz çünkü herkes senelik izinde, Ocak ayında satış yapılmaz çünkü ancak bütçe yapılacak, Mart ayında satış yapılmaz, herkes vergilerle uğraşıyor. Peki ne zaman satış yapılır? Hangi saatlerde satış yapılır? Şaka mı bu? Bunlar sadece mazeret üretmek. Eğer bunlara inanıyorsanız elinde çay bardağınızla somurtarak ve söylenerek günlerinizi geçirirsiniz, sonra da artık çok geç dersiniz.

Eğer bırsaksanız satış danışmanları sürekli mazeretler uydurur.
Şu müşteriyi aradın mı? Evet 2 sene önce aramıştım, bizim ürün/hizmetimize ihtiyaçları olmadığını söylemişti bende bir daha aramadım.

Peki şu müşteriyi aradın mı; aradım ama ulaşamıyorum.
Peki bunu aradın mı; aradım ama başkası ile çalışıyorlar o yüzden bir daha aramadım.

Aslında müşteri satış danışmanını red etmeden satış danışmanı önyargılardan dolayı müşteriyi aramayarak red ediyor. Komik öyle değil mi? Ama bu bir sürü yerde oluyor.

Muazzam önyargılar ile müşteriler neden satın almayacaklar diye etiketler takılmış.

Eskiden evler çok ucuzdu o zamanlar almak vardı, ama artık çok geç böyle söyleyenleri de çok duymuşsunuzdur. Mazeret üretme alışkanlığınız varsa farkedin ve şimdi bundan vaz geçin. Artık, ne istediğinizi söylemeye başlayın, ne istemediğinizi değil! Neyin yanlış olduğunu, neyin olmadığını söyleyip durmaktan vazgeçin.

Kendiniz için başarılı bir gelecek tasarlayın.

Satış’ta Fark Yaratmak

Satış Temsilcisi olmak olabileceğiniz en iyi işlerden birisidir.
Birisi için çalışırken aynı zamanda , kendi kendinizin patronu olmak , profesyonel yaşamda nadir rastlanan bir durumdur. Birisi için çalışırken kazanabileceğiniz kadar çok kazanma fırsatı olan ve patronunuza zam diye yalvarmanıza da gerek kalmayan bir iştir.

Her gün skor tahtasında ne kadar çok sattığınızı gözünüzle görebilirsiniz.

Eğer kötü satışçı değilseniz kimse size hiç bir zaman kötüsün diyemez. Elbette eğer kötü iseniz de saklanacak hiç bir yeriniz olmayacaktır.

Satış temsilcilerinin bir çoğu yaptıkları işte çok iyi değiller. Genel olarak dünya ortalamasına bakarsak;
% 10’luk dilimde harika satışçılar var, % 10’luk dilimde çok kötü satışçılar var ve geri kalan
% 80’lik dilimde orta düzeyde olan satışçılar var.

%10’luk dilimde çok iyi olanlar, her zaman daha iyi olmak amacında ilerliyorlar, % 80’lik dilimde olanların yönlendirilmeye ihtiyaçları var,onlar iyi bir satışçı olmak için neler yapılması gerektiğini bilmiyor.

%10’luk dilimde çok iyi olan satış temsilcilerinin diğerlerine göre daha iyi oldukları tam 15 madde sıralayabilirim;

1) Her zaman çok Olumlu davranış içindeler.
2) Kendilerini başarılı görüyorlar.
3) Yargılamıyorlar, Varsayımlarda bulunmuyorlar, Kendilerini, müşterilerini küçümsemiyorlar.
4) Hedef odaklılar. Ulaşmak istedikleri hedeflerini belirliyor ve yazıyorlar. Yaşamları, kariyerleri ve işleri için planlama yapıyorlar.
5) Kendilerini motive ediyorlar.
6) Başarılı satış temsilcileri kontrollü oluyorlar. Zamanlarını iyi yönetiyorlar.
7) Çok iyi hazırlık ve prova yapıyorlar.
8) Diğerlerinden çok daha fazla müşteri ile temasa geçiyorlar.
9) Hızlı bir şekilde aksiyona geçiyorlar.
10) Oldukça azimli oluyorlar.
11) Ürün veya hizmetten daha fazlasını satıyorlar çünkü sattıklarının müşteriye ne fayda sağladığını biliyorlar ve fayda satıyorlar.
12) Müşterilerine hızlı dönüyorlar ve kolaylık sağlıyorlar.
13) Müşterilerinin, danışmanı olarak davranırlar, her zaman müşterilerine kaynak yaratıyorlar.
14) Müşterilerini, müşterilerinin müşterilerini çok iyi tanıyorlar.
15) Kendi ürün veya hizmetleri hakkında her bilgiyi, sektörlerini, kendi rakiplerini iyi tanıyorlar.

Müşteri İhtiyacını Ortaya Çıkartmak İçin Soru Sorun.

Freud demiştir ki; Zihinlerimiz buz dağına benzer, 10%’u suyun üstünde ve 90% ‘ı altında.

Gerçek isteklerimiz, düşüncelerimiz ve duygularımız buz dağının altındadır.

İki küçük kardeş meyve kasesinin içindeki son portakal için kavga ediyorlardı. Anneleri ne olduğunu anlamak için geliyor ve her 2 çocuk anneye portakalı istediğini söylüyor. Anne sinirleniyor ve portakalı alıyor, ikiye bölüyor ve 2 kardeşe bir yarım veriyor. İkisi de ağlamaya başlıyorlar, ikisi de portakalı istiyorlardı.

Neden portakalı istiyorlardı?

Küçük kız kek yapıyordu ve portakalın kabuğunu rendeleyip içine koymak istemişti. Küçük çocuk ise portakal suyu sıkmak için portakalın içini istemişti.

Ne istediklerini eğer bilseydik, ne çocuklar kavga eder, ağlardı nede anneleri kızardı.

Ama bunu nasıl anlayabilirdik ?
Eğer soru sorsaydık!

Satış’ta müşterinin ihtiyaçlarını belirlemek için soru sormalıyız. Müşterinin gerçek istekleri, gerçek ihtiyaçları buzdağının altındadır.

Müşterimizi konuşturmak için açık uçlu sorular sormalıyız.

Gazeteci soruları olarak ta bilinen açık suçlu sorulara 5 N 1 K soruları diyoruz.

Sizin için bu üründe en önemli olan nedir?
Hizmeti daha önce nasıl aldınız?
Ne zaman elinizde olmasını istiyorusnuz?
Başka kimler kullanacak?
Nerede kullanılacak?
Neden bizimle çalışıyorsunuz?

Sizde müşterinize daha fazla açık uçlu sorular sormaya başlayarak keşfe çıkabilirsiniz.

Atasay Kuyumculuk “Eğitim Akademi SATIŞ OKULU” ile Gücüne Güç Katıyor

Kuyumculuk sektörünün önde gelen firmalarından Atasay Kuyumculuk,izlediği farklı ve yenilikçi firma olma profiline şimdi personel eğitimlerini de ekledi.
“Kişisel Gelişim ve Kariyer Yolculuğunuzda Fark Yaratan Çözümler “ sloganıyla paralel olarak uzman eğitmen kadrosu ile birçok kurumsal firmanın tercih ettiği eğitim ve danışmanlık firması Eğitim Akademi Atasay’ın da tercihi oldu.
Türkiye genelindeki onlarca mağazada satış personeli ve yöneticileri uzun soluklu bir eğitim programına dahil olarak eğelenerek öğrenmenin keyfini yaşadılar.
Eğitim Akademi kurucusu ve uzman eğitmeni Serap Gökmen önderliğinde, yine eğitim Akademi uzman eğitmenlerinin firmaya özel hazırlamış oldukları program dahilinde; “Satış Okulu” adı altında hazırlanan içeriklerle katılımcılara, satış becerileri, ileri satış teknikleri, satış yönetimi, etkili iletişim,takımdaşlık, liderlik gibi eğitimler modüler şekilde verildi.
Gelişen ve büyüyen ticaret dünyasında, nitelikli, aidiyet duygusu gelişmiş, işini iyi bilen personellerle çalışmanın ve eğitime yatırım yapmanın yaratacağı değer ve firmaya getireceği faydalar tartışılamaz.
Atasay Kuyumculuk personeline verdiği değer ,onların mesleki ve kişisel gelişimlerine yaptığı yatırımlarla yine farklılığını ortaya koyacak dolayısıyla sektörün öncülerinden olmaya devam edecektir.
“ İnsanın sadece emeğine değil, beynine ve yüreğine de değer vermek,yatırım yapmak gerekir.” Tıpkı eğitimin anlamını ve neye yatırım yaptığını iyi bilen firmalar gibi…

Atasay Mağaza MüdürleriAtasay Mağaza Müdür Yardımcıları

13.06.2011
Eğitim Akademi Basın Ve Halkla İlişkiler Müdürü
Özlem Bölükbaşı