Eğitim Akademi “Bilgi Paylaşım Atölyeleri” Başlıyor.

Sunum Becerileri Eğitimi
Sunum Becerileri Eğitimi İçeriğinden

Sunum Giriş: Tanıtım

Şu an gelişme için materyallerinizi organize etmiş ve belki fikirlerinizi kağıt üstüne dökmeye başlayıp, sunumunuzun giriş kısmı hakkında düşünüyorsunuz. Derhal dinleyicilerin dikkatini çekmeyi amaçlayın. Araştırmalar insanların genellikle başlangıçları ve bitişleri hatırladıklarını göstermektedir, bu sebeple dinleyicilerinize sizi dinlemeleri için bir sebep vermek istiyorsanız, etkili bir açılış yapın.

kısa çarpıcı bir nokta
espri
bir yolla dinleyicileri dahil etmeyi
güçlü bir sunum aracı
konuyla ilgili etkili bir anekdot
bir alıntı kullanabilirsiniz.

Dinleyicinin dikkatini bir kez çektikten sonra, kendiniz, sunumunuz ve sunumunuzun onlarla ilişkisi hakkında konuşun:

adınız (eğer tanımıyorlarsa),mesleğiniz/özgeçmişiniz/firmanız
sunumun ne ile alakalı olduğu
sunumda onların için neler olduğu
ne kadar süreceği
sunum boyunca soru kabul edip etmeyeceğinizi, ya da sonunda kabul edeceğinizi
sorular ve cevaplar için ne kadar süreniz olduğunu
ne yapmalarını istediğinizi – sunumu yapmanızın amacını hatırlayın (karar vermek, bir ürün üzerinde geri bilgi akışı vermek gibi)

Dikkatlerini çektikten sonra, kısaca güncel durumun veya alt yapının taslağını çizin. Bu genel bir temel oluşturur ve herkesin belleğinde aynı noktaya oturur. Eğer bu, soru sormayı gerektiriyorsa o zaman erken tesis edilecek çift taraflı iletişim dinleyicileri kaynaştırmak için faydalı bir vasıta olur.

Sunum Son: Sonuç

Dinleyicilere materyallerinizi bitirdiğinizi gösteren birkaç cümle ile sonuç kısmına doğru ilerlediğinizi ve sunumunuzun sonuna yaklaştığınızı belirtin. Siz özet geçerken, ana noktaları hatırlamak için kendilerini fikren hazırlayacaklardır.

Sonucunuzu da başlangıcınız kadar etkili yapmanız önemlidir. Giriş kısmı için kullandığınız fikir listesini kullanabilirsiniz. İlk ifadelerinizi yeniden hatırlatabilirsiniz.

Her ne kadar bitirmiş olsanız da sunduklarınızı özetlemeniz önemlidir. Dinleyicilerinize, kilit noktaların üzerinden geçin fakat detaya girmekten kaçının.
Sonuçta, sunumunuzun neticesi olarak dinleyicilerden isteğinizin ne olduğunun altını çizin. Bu açıkça sunumu verme amacınız ile (bilgilendirme için mi, ikna için mi, eğlendirme için mi ya da öğretme için mi) bağlantı kuracaktır.
O halde, hatırladıkları 3 kilit nokta ile ne yapmalarını istiyorsunuz? Bunları nasıl kullacaklar?

Sunum : Görsel Araçlar: 4G’ler

Görsel araçları GÖRSEL tutun, örneğin resim kullanın.
Görsel araçları GÖRÜNEBİLİR tutun; dinleyicilerinizin oturdukları yerden göremedikleri/okuyamadıkları bir slayt kullanmanın herhangi bir anlamı yoktur.
Görsel araçları GAYET SADE VE BASİT tutun; etkili aktarılan tek bir mesaj.
Görsel araçları GAYET AZ tutun; herkes “Powerpointten ölüm” ‘ü bilir- 30 dakikalık sunuma en fazla 6 slayt

Sunumlarınızı Profesyonelce yapmak için bu eğitim size büyük fayda sağlayacaktır.

20 Eylül 2014 Cumartesi günü Hilton Parksa Otel’de gerçekleşecek olan Sunum Becerileri Eğitimine kayıt olmak için; Eğitim Akademi Alper Barış, alper@egitimakademi.com – 0216 641 40 88