Aydınlı Group

Aydınlı Group

Farkında olalım, olmayalım hayatımızda hep müzakere var. Tanım olarak uzlaşma tanımını kullanıyoruz. Bir ürünü veya hizmeti satarken satışa odaklı oluyoruz, satmak için uzlaşmak gerekmiyor, müzakere için uzlaşmak gerekiyor, başından sonuna dek tüm sürece hakim olmak gerekiyor.

Müzakere edebilmek için, ortak veya farklı çıkarlara sahip iki taraf olmalı ve bu iki taraf arasında bir anlaşmaya varmak için her iki tarafın da biraz taviz vererek, çift taraflı bir iletişim süreci gerçekleştirmesi gerekiyor.

Müzakere deyince akıllara Kıbrıs, AB geliyor, bu da gösteriyor ki müzakere bazen yıllarca sürebilir.

Müzakere’de başarılı olmak için; öncelik ile strateji belirlemek ve çok iyi hazırlanmak, taktik geliştirmek gerekiyor. Müzakere sırasında, iyi dinlemek, beden dilini iyi okumak ve kullanmak, soru sorma becerileri önem taşıyor.

Teklifinizin en alt sınırını bilerek, yüksekten başlayın diye öneriyoruz, müzakere arenasında psikoloji de devreye giriyor.

Türkiye’de US Polo, Cacharel ve Pierre Cardin markalarının lisans haklarına sahip olan Aydınlı Group yöneticileri ile gerçekleştirdiğimiz müzakere becerileri eğitiminde pek çok müzakere grup oyunu oynadık. Satıcının tüm hataları alıcının işine yarar, 10 kurşun atıyorsunuz ancak 1’i sıyırıp geçiyor, bu başarı değildir. Müzakere’de güç kaynaklarınızı ve değişkenlerinizi bilmeniz ve bunlara iyi hazırlanmanız sizi her zaman bir adım öne çıkaracaktır.

Güçlü yanlarınız neler ? Zayıf yanlarınız neler ? Güçlü yanlarınız ileride size ne gibi fırsatlar sağlar ? Zayıf yanlarınızın sizin için tehditleri neler olabilir ? Aydınlı Group yöneticileri, gerek ürün, gerek hizmet gerekse kişisel olarak kendilerinin SWOT analizlerini yaparak bundan sonraki müzakerelere daha iyi hazırlanacaklar.

Anne mutfakta yemek pişirirken 2 çocuğu evde tek kalan bir portakal için kavga ediyorlar, anne kızıyor ve portakalı ikiye bölerek çocuklara paylaştırıyor, çocuklar ağlamaya başlıyorlar. Meğerse bir çocuk portakalın suyunu sıkıp içmek istermiş diğer ise yapacağı kek için portakalın kabuğunu rendelemek istermiş. Müzakere’de buzdağının altını görebilmek, buzdağının altını sorgulamak önemlidir. Müzakere becerileri eğitiminde uygulamalı olarak müzakere yaparak becerileri geliştiriyoruz.