Sokakta yürürken hiç, her zaman canı sıkkın, , hep olumsuz düşünen bir arkadaşınızla karşılaşıp, konuşmaya başlamamak için yolunuzu değiştirmek istediğiniz zamanlar oldu mu? Muhtemelen onunla konuştuktan sonra her seferinde sizin de canınız sıkılıyordur.

Diğer taraftan, her zaman güler yüzü olan, olumlu konuşan, olumlu davranan bir tanıdığınızı gördüğünüzde ne yaptınız? Büyük ihtimal onunla konuşmak istersiniz. Çünkü doğal olarak o kişi sizde olumlu duygular hissettiriyor.

Kimse olumsuz insanlardan haz etmiyor, tam tersi genelde herkes, güler yüzlü, enerjik ve olumlu davranan insanlar ile bir arada olmak istiyor. Bu durum sizin müşterileriniz için de geçerli. Müşterileriniz karşılarında her zaman olumlu, enerjik satış danışmanları görmek istiyor.

Klasik insan doğası; Hepimiz olumlu insanların yanında olmak isteğindeyiz.
Satış danışmanını işe aldığınızda ona kurumunuzu, sektörünüzü, ürün veya hizmetinizi anlatırsınız, bunları kısa bir sürede öğrenebilir ancak davranış öğretilebilinir mi?

Olumlu davranış satış’ta başarıyı getiren kritik faktörlerden en önemlisidir.

Başarılı Satış Danışmanları Kendilerini Başarılı Görürler.

Ne istediğinizi bilmek yani hedeflerinizi belirlemek ve hedeflerinize ulaşmak için planlama sürecini saptamak ve tüm bunları olmuş gibi gözünüzün önüne getirmek ve kendinizi başarılı görmek becerisi satış’ta önemlidir.
Ancak kendisinin geleceğini başarılı gören bir satış danışmanı, müşterisine de başarılı bir gelecek satabilir.

Siz müşteriye gidip, sadece bir şey satıp sonra çekip gidenlerdenmisiniz yoksa müşterinize değer ve geleceği için çözümler sunan, ihtiyaçlarını karşılayan bir satış danışmanı mısınız?

Kendiniz için başarıyı göremiyorsanız müşterinize nasıl gösterebilirsiniz?

Ben asla bunu yapamam, başarılı olamam dediğinizde olamıyorsunuz. Ne zaman ki, evet yapabilirim, ben başarılı olacağım diyorsunuz ve o zaman istediğiniz başarıya ulaşıyorsunuz.

Kendinizi başarılı görün. Zihninizde yapmak istediklerinizi canlandırın, kendinizi istediğiniz başarılara ulaşmış olarak görün, hepsini detayları ile zihninizde tasarlayın.

Mazeret üretenler kategorisine düşürmeyin kendinizi. Hani siz de duyarsınız, şöyle söylerler; aslında çok iş yapabilirim ama yöneticim benden nefret ediyor, burada kimse beni sevmiyor, bizim ürün pahalı. Hadi diyelim ki bunların hepsi doğru , bu kişiye sorun bakalım; hiç kendisini başarılı olarak hayal etmiş mi? Eminim cevabı hayır olacaktır!

İlk satış işine başladığım yıllarda derlerdi ki ; Ağustos ayında satış yapılmaz herkes senelik izinde. Tahmin edin, ben bunu bilmediğimden ben Ağustos ayında satış yapmıştım. Daha geçen yaz yanımda çalışan satış danışmanı bana yazın iş yapamıyorum kimseyi yerinde bulamıyorum dedi, bende ona gel bugün seninle yarış yapalım, bende telefon açacağım, bakalım günün sonunda hangimiz kaç kişiye ulaşacak dedim, çünkü o ara günde 1 kişiye bile ulaşamadığını söylüyordu. Ben günün sonunda 12 kişiye ulaşmıştım. O mu? Sadece 3 kişiye ulaşmıştı.

Aralık ayında satış yapılmaz… Yılbaşı telaşı var, sadece yeni yıl hediyesi alanlar satın alma yapar, Ramazanda satış yapılmaz çünkü herkes oruç tutuyor, Temmuz-Ağustos satış yapılmaz çünkü herkes senelik izinde, Ocak ayında satış yapılmaz çünkü ancak bütçe yapılacak, Mart ayında satış yapılmaz, herkes vergilerle uğraşıyor. Peki ne zaman satış yapılır? Hangi saatlerde satış yapılır? Şaka mı bu? Bunlar sadece mazeret üretmek. Eğer bunlara inanıyorsanız elinde çay bardağınızla somurtarak ve söylenerek günlerinizi geçirirsiniz, sonra da artık çok geç dersiniz.

Eğer bırsaksanız satış danışmanları sürekli mazeretler uydurur.
Şu müşteriyi aradın mı? Evet 2 sene önce aramıştım, bizim ürün/hizmetimize ihtiyaçları olmadığını söylemişti bende bir daha aramadım.

Peki şu müşteriyi aradın mı; aradım ama ulaşamıyorum.
Peki bunu aradın mı; aradım ama başkası ile çalışıyorlar o yüzden bir daha aramadım.

Aslında müşteri satış danışmanını red etmeden satış danışmanı önyargılardan dolayı müşteriyi aramayarak red ediyor. Komik öyle değil mi? Ama bu bir sürü yerde oluyor.

Muazzam önyargılar ile müşteriler neden satın almayacaklar diye etiketler takılmış.

Eskiden evler çok ucuzdu o zamanlar almak vardı, ama artık çok geç böyle söyleyenleri de çok duymuşsunuzdur. Mazeret üretme alışkanlığınız varsa farkedin ve şimdi bundan vaz geçin. Artık, ne istediğinizi söylemeye başlayın, ne istemediğinizi değil! Neyin yanlış olduğunu, neyin olmadığını söyleyip durmaktan vazgeçin.

Kendiniz için başarılı bir gelecek tasarlayın.