Bodrum, Yalıkavak içerisinde bir akşam gezintiye çıktım,yürüdüğüm yolda, sollu sağlı sıralanmış, hediyelik eşya,takı, kıyafet satan dükkanlar var. Bir dükkanın önünde duran, kibar bir geç kız, kızıma ”sana mavi boncuk hediye etmek istiyorum, takar mısın” diye sordu, kızım ve arkadaşı bu olaydan epey memnun oldu, sonra genç kız bana da nazar boncuğu hediye etmek istediğini söyledi. Elinde pek çok minik nazar boncuğu vardı ve dükkanın önünden geçen herkese hediye ediyorlardı.

Genç kız bana ” içeriye buyurmak, dükkanın içine bakmak ister misiniz’’ diye sordu.

Size hediye verilince ve nazik bir şekilde dükkanın içine bakılmaya davet edilince ne yapardınız ? Ben kendimi içeri girip bakmaya mecbur hissettim ve girdim. Genç bayan bana ‘’ pek çok çeşidimiz var, siz ne iş ile meşgulsünüz ? sizin ilginizi neler çeker? ‘’ diye sordu.

Uzun zamandır eğitim oyunları sırasında kullanmak üzere bir çan arayışında idim ve içimden nasılsa burada yoktur ben sorayım ve çıkayım buradan diye düşünerek sordum. Çan vardı, hem de epey farklı çeşitlerde.

Satış eğitimleri verdiğimi, eğitimlerde gruplara aktiviteler yaptırdığımı ve bazen gürültü olunca çan çalmak istediğimi anlattım. İşim ile ilgili başka sorular sordu ve benim ile sohbet ederek farklı ihtiyaçlarımı ortaya çıkarttı. Alışveriş yaptım, aldıklarımın İstanbul’a gideceğini öğrendiklerinde dayanıklı bir paket yaptılar.

Dükkanın sahibi dedi ki mavi boncuk dağıtmak google’da bir tıklama’dan yani reklam vermekten daha ucuz. Son bir yıldır e-ticaret siteleri olduğunu öğrendim, ( www.maviboncuk.biz ) bizim de e-ticaret eğitimleri verdiğimizi söyledim ve dedim ki sizi bloguma yazacağım ve satış eğitimlerimde de sizi de örnek olarak anlatacağım.

Satış eğitimlerinde her zaman anlattığım sürecin bire bir bu kez ben içinde oldum. Dikkatim çekildi, uyum kuruldu, soru soruldu, değer sunuldu, dinlendi, satış kapatıldı, kartvizitim alındı.

Eminim, bana e-mail yazarak, blogumu takip ederek www.maviboncuk.biz isimli e-ticaret sitelerinden de alış veriş yapmamı sağlayacaklardır.
Serap Gökmen