Günümüzün stres dolu yaşam stilinde, kendinizi mutlu etmek için kendinize zaman ayırmanız önemlidir. Seçebileceğiniz elbette ki pek çok hobi var , benim sizler için derlediğim ve stresinizi azaltmakta faydalı olacağını düşündüklerimi paylaşıyorum.

Bahçe veya evinizdeki bitkiler ile uğraşmak;

Güneşe çıkmanıın faydası, sadece D vitamini almak değildir, pek çok kişi güneşin ruh hallerini düzelttiğini söylemektedir. Toprağa dokunmak, sizi günlük yaşamın stresinden kurtarır. Bahçeniz olmasa da evinizde saksı içerisinde bitki-çiçek yetiştirebilirsiniz. Hiç bitkileri ile, çiçekleri ile konuşanları duydunuz mu ? Kayınvalidem her sabah saksılarında yetiştirdiği çiçeklere bir bir günaydın dediğini söyler ve evine ne zaman gitsem çiçeklerine hayran kalırım. Büyük Şehir Belediyeleri’nin açtığı bahçecilik kurslarının yerlerini ve tarihlerini internet üzerinden takip edebilirsiniz.

Fotografçılık

Ailenizin, arkadaşlarınızın ve gittiğinizin yerlerin fotograflarını çekmekle bu hobiye başlayabilirsiniz. Dünyaya bir fotografçı gözüyle bakmaya başladıktan sonra,daha iyi bir gözlemci olmaya başlayacak ve farklı bakış açılarını geliştireceksiniz. Günlük hayatınızda sadece bir hobi olmayacak, yaşadığınız güzellikleri de yeniden fark etmeye başlayacaksınız. İlerletmek isterseniz katılabileceğiniz pek çok fotografçılık kursları var, bu kurslara katılanlar hep birlikte gezilere gidiyorlar ve fotograf çekiyorlar.

Akvaryum ve Balıklar

Akvaryumda yüzen balıkları izlemenin sağlığa faydası kanıtlanmıştır, ayrıca iyi bir stres yok edicidir. Akvaryumunuza renkli balıklar alabilir, kendi yaratıcılığınızı kullanarak, akvaryumunuzu taşlar ve bitkiler ile süsleyebilirsiniz.

Puzzle

Puzzle yapmak sizi, strese sokan olaylardan uzaklaştırır. Puzzle yaparken, zihniniz meşgul olur ve başka bir şey düşünmezsiniz aynı zamanda da beyninizi güçlenir. Sonuçta her ne yapıyorsanız puzzle sayesinde mola almış olursunuz ve önünüze çıkacak problemlere zihniniz daha yaratıcı olarak çözüm bulur.

Resim

Sanatsal yönünüzü kullanmaya başlayabilirsiniz, sanatla uğraşmak duygularınızı dışa vurmaktır. Sonuçta siz kendiniz bir şey yaratmış olacaksınız ve bunu sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz.

Örgü Örmek

Kendinize ve sevdiklerinize güzel bir hediye olmasının yanı sıra, örgü örmek iyi bir stres yok edicidir. Örgü örerken olumsuz duygularınızdan arınırsınız.

Müzik dinleyin, enstrüman çalın

Müzik ruhun gıdasıdır ve müzik çok iyi bir stres yok edicidir. Sevdiğiniz müziği bol bol dinleyiniz. Her hangi bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenmek, zihninizi meşgul eder. İlgi duyduğunuz bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenebilirsiniz.
Duş yaparken avaz avaz şarkı söyleyin, nasıl olsa sesinizi sizden başkası duymaz.

Yazmak

Bir çok insan günlük tutmanın streslerini azalttığını söylemektedir. İster günlüğünüzü yazmaya başlayın , isterseniz amatör de olsa hikayeler, şiirler yazın. Yazı yazmak sizi rahatlatır ve gevşetir aynı zamanda yazdıklarınızı sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Kendinize bir blog açabilir ve blogunuzda yazılarınızı başkaları ile de paylaşabilirsiniz, blogunuzun bir süre sonra çocuğunuz gibi olduğunu fark edeceksiniz.

Yelken

Açık havada olmak ve denizde olmak; en iyi stres yok edicilerden birisidir. Yelken kullanmak sizin, planlama, hedef belirleme, takımdaşlık becerilerinizi olumlu yönde geliştirir. Yelken kullanarak hem spor yaparsınız hem keyif alısrınız.

Spor yapın, dans edin, hareket edin

Stres ile baş etmede en çok önerilen spor yapmaktır. Spor yaparken endorfin hormonu salgılarsınız. Endorfin hormonu mutluluk verir. Yürüyüş yapabilirsiniz, koşabilirsiniz bunun için hiç bir ücret ödemenize gerek yoktur. Arzu ederseniz bir spor salonuna giderek spor yapabilir ve farklı spor aktivitelerine katılabilirsiniz.( Dans kursları, Pilates, Yoga, Boks, Tenis, Dalış v.b. ) gibi pek çok seçenek var . Siz hangi sporu yapabileceğinizi düşünüyorsanız o spora başlayabilir veya sadece yürüyüş yapabilirsiniz, üstelik artık pek çok yerde bulunan açık hava spor aletleride sizleri bekliyor.
Ev işi yaparken hatta çocuklarınız ile beraber dans ediniz.

Biliyor musunuz stres aslında onu nasıl algıladığınızdır. Ben stresi yönetebiliyorum demeyi siz tercih edebilirsiniz.
Serap Gökmen
Eğitim Akademi