Son 50 senedir yapılan araştırmalara göre insanlar A veya B Tipi kişilik özellikleri sergilerler. A Tipleri, hızlı hareket eden, saldırgan, rekabetçi, başarıyı seven kişilerdir.Araştırma sonuçları A tipi kişilik ile kalp hastalıkları arasında bağlantı olduğunu göstermiştir. B Tipleri ise daha sakin ve rahat insanlardır. Bu kişilerin kroner kalp hastalığına yakalanma oranları düşüktür. Bu nedenle kişilik tipini incelemek oldukça önem kazanmaktadır.

A Tipi Davranış Özellikleri

Zamana duyarlı, Zamanı yakından takip eder her zaman saatin kaç olduğunun farkındadır. Zaman kaybına tahammül edemez. Genellikle işlerin bitirme sürelerini olması gerektiğinden daha kısa öngörür ve kendini sıkışık bir program altında tutar.

Saldırgan ve rekabetçi, Ortamda rekabet olmasa da her zaman bir yarış içindedir. Kendi fantezilerinde rekabet eder. Bu nedenle B Tiplerine oranla daha fazla ödül ve başarı kazanır.

Yüksek başarı hırsı, başarılı olmayı sever ve yüksek kapasite ile çalışır. Gönüllü olarak iş kabul eder. Kurumlarda A Tipi davranışı teşvik eder ve ödüllendirir.

Birden çok işle uğraşma, Aynı anda birden çok işle meşgul olmazsa kendini huzursuz hisseder. Örneğin, sadece yemek yemez aynı anda bir şeyler de okur.

Hızlı hareket, Hızlı konuşur, hızlı hareket eder, hızlı araba kullanır ve başkalarının sözünü keser, özellikle karşısındaki yavaş konuşan birisiyse.

Beden sinyallerini bastırma, Beden dili sinyallerini ihmal etme, görmezden gelme eğilimi vardır. Halsizlikten fazla şikayet etmez bu nedenle stres unsurlarına daha az dikkat eder ve dinlenmeye zaman ayırmaz. Bu, oldukça tehlikelidir çünkü A Tipinin tepki verirken nabzı ve kan basıncı daha fazla yükselir. Böylelikle daha yüksek kolestrol ve daha fazla daralan kan damarları tehlikesiyle karşı karşıya kalır.
Gerilim olmayan durumlarda ise A Tipi B Tipinden farklı davranmaz. Ancak, A Tipi ortamı gerilimli hale getirmeye eğilimlidir. Tipler arasındaki gerçek fark gerilim durumunda kendini gösterir. A Tipi huzursuzlandığında daha fazla stres hormonu üretir ve daha yüksek düzeyde stres tepkisi verir. Ne kadar stresli olursa o kadar çok A Tipi davranış sergiler.

Herkes A Tipi kişilik özelliklerinden bazılarını sergiler. Bazıları az sayıda A Tipi özelliğe sahipken bazıları daha çoğuna sahiptir. Bazı durumlarda A olmak B olmaktan daha iyidir. Burada ki önemli nokta dengeyi ve uyumu bulmaktadır.

A Tipi Kişiliği Değiştirme

Doktorların daha önce kalp krizi geçirmiş hastalar üzerinde yaptığı araştırmalara göre, A Tipleri sağlıklı yaşam hakkında bilgilendirildiklerinde, kalp krizi tekrarı azalmaktadır. Rahatlamayı, stresli durumlarda tepkilerini izlemeyi ve kendilerine gerçekçi hedefler koymayı öğrenen A Tiplerinin kalp krizi tekrarı en aza inmiştir.

A Tipi davranışları daha ılımlı hale getirmek için aşağıdaki öneriler sunulmaktadır:

Boş zaman planlayın: A Tipi serbest zaman kavramını anlamakta güçlük çeker. “Hiçbir şey yapmamak mı? Hiçbir şey yapmadığınızda ne yaparsınız?” gibi sorular sorabilirler. Hiçbir baskının söz konusu olmadığı zamanlara alışana kadar, küçük serbest zaman dilimlerini planlarınıza eklemeye başlayın ve bu zamanların keyfini çıkartın, gittikçe de artırın.

Müdahale etmeden dinleyin: A Tipi iyi bir dinleyici değildir. Aktif bir şekilde dinleyin, başkalarının söylediklerine dikkat edin ve bırakın sözünü bitirsin.

Sizi sakinleştiren işlerle ilgilenin: Sizi düşündüren kitaplar okuyun. Hızlı ve hareket gerektiren faaliyetler yerine, dikkat gerektiren işlerle uğraşın. Örneğin,yap-boz yapın.

Yemek yemekten zevk almayı öğrenin: Kendileri farkında olmasalar bile bir çok A Tipi yemekten zevk almaz. Tatlarını fark etmeden besinleri yutar, o sırada başka bir şeyle ilgilendiği için yemeğin duyumsal zevkini alamaz. Yemek yerken sadece aldığınız tatlara odaklanın.

Evinizde kendinize bir sığınak yapın: Sadece size ait olan ve sizden hiçbir şey beklenmeyen bir alan yaratın. Evinize iş getirmeyin ve dinlenin.

İnsanların ve olayların sizi rahatsız etmesine izin vermeyin: Sizde stres yaratan kaçınabileceğiniz etkinliklerden uzak durun.

Planlanmamış ve sakin tatiller geçirin: Öncesinde tatili planlamayı stres haline getirmeden ve saat takmadan tatile çıkmayı deneyin.

Mini testi yaparak A tipimi yoksa B tipimi olduğunuzu öğrenin. Eğer A tipi iseniz hemen şimdi bunun hakkında ilk yapacağınız değişiklikleri planlamaya başlayın.
A&B Kişilik Tiplerini Belirlemek