Yöneticiler ne yapar ? Yöneticilik nedir ? …Yöneticilik yapanların çoğuna birden fazla sorulan standart sorulardır.

Yöneticilik ; biraz Sanat biraz  Bilim’dir ;

Yöneticilik hem sanat hem bilimdir. İnsanları sizsiz olabileceklerinden daha verimli yapma sanatıdır. Bilim, bunu nasıl yaptığınızdadır. Dört ana unsur vardır: planlama, organizasyon, yönetim ve gözlemleme.

Daha Verimli Olmak

Dört işçi 6 birimi yönetici olmadan sekiz saatlik vardiyada yapabilirler. Eğer ben sizi onları yönetmeniz için işe alırsam ve onlar hala günde 6 birim yapabiliyorlarsa, benim işletmemin sizi işe alarak sağladığı fayda nedir? Diğer taraftan, eğer şimdi günde 8 birim yapıyorlarsa, siz, yönetici olarak, değer kazanırsınız.
Aynı benzerlik servis, perakende satış, öğretim, ya da herhangi bir çeşit iş için de geçerlidir. Grubunuz sizinle, sizsiz olduğundan daha fazla müşteri çağrısının üstesinden gelebilir mi? Yüksek değerli mamul satabilir mi? Daha verimli bilgi birikimi açığa çıkarabilir mi? Yönetimin değeri daha verimli bireyler topluluğu oluşturmaktır.

 Planlama

Yöneticilik planlama ile başlar. İyi yönetim iyi planlama ile başlar.
Plansız kesinlikle başarılı olamazsınız. Eğer tesadüfen başarıya ulaşmışsanız, bu ya şans veya fırsattır ve tekrarlanabilir olmayacaktır. Bunu saman alevi, bir anlık heyecan gibi yaparsınız fakat hiçbir zaman başarının mimarı olan, belirli bir süre boyunca başarılı bir performansı yakalayamazsınız.
Hedefinizin ne olduğunu düşünün ( ya da patronunuz size anlatırken dinleyin). Sonra oraya ulaşmak için en iyi yolu bulun. Hangi kaynaklara sahipsiniz? Ne elde edebilirsiniz? Her elemanın şahsi güçlerini&zayıflıklarını ve diğer kaynakları karşılaştırın. 14 saat süren bir işe dört işçi yerleştirmek, aynı işi bir işçiyle 6 saatte yapabilecek bir makine kiralamaktan daha az ücret mi tutacak? İlk vardiya başlangıcını sabah 8:00’dan 10:00’a değiştirebilseniz, akşam üstü telaşının üstesinden gelebilirler ve böylece ikinci vardiya için ekstra bir kişi daha görevlendirmek zorunda kalmaz mısınız?
Tüm olası senaryolara bakın. Ekibiniz için planlama yapın. En kötü senaryoyu düşünün ve onun için de bir plan geliştirin. Farklı planlarınızı değerlendirin ve en iyi tahmininizle hangisinin işe yarayacağını ve işe yaramazsa ne yapacağınızı oluşturun.

Organize Edin

Şimdi bir planınız var ve onu gerçekleştirmek zorundasınız. Grubunuzun önünde her şey hazır mı, yani doğru şey doğru zamanda grubunuza ulaşacak mı? Grubunuz plandaki görevini yapmak için hazır mı? Organizasyon akışı grubunuzun sunacakları için hazır mı ve ne zaman ulaşacak?

Elemanlarınız eğitimli mi? Motive olmuşlar mı? İhtiyaç duydukları donanıma sahipler mi? Doğru elemanlar doğru görevlerde mi ? Becerileri var mı ? Kaynaklar mevcut mu ? Motivasyonları var mı ?
Planın işlemeye başlaması için ihtiyaç duyulan her şeyin hazır olması veya gerektiğinde hazır olabilmesi için tüm organizasyonu yapın. Herkesin genel başarıdaki rolünü ve bu rolün önemini anladığından emin olmak için bir kez daha kontrol edin.

Yönetin

Şimdi “BAŞLA” tuşunu çevirin. İnsanlara ne yapmaları gerektiğini anlatın. Biz bunu bir orkestra yönetmeye benzetiyoruz. Orkestradaki herkesin önünde müzik var. Hangi kısmın hangi parçasının ne zaman çalınacağını biliyorlar. Ne zaman gireceklerini, ne çalacaklarını ve ne zaman duracaklarını biliyorlar. İdareci müziğin meydana gelmesi için her bölümün başlama işaretini veriyor. İşte sizin işiniz burada. Müzisyenlerinize (çalışanlarınıza) nota yapraklarını (planı) vereceksiniz. Her bölüm (departman) için doğru müzisyen (çalışan) sayısını bulacaksınız, sahnede tüm bölümleri düzenleyeceksiniz böylece müzik en güzel halini alacak (işi organize edeceksiniz). Şimdi sadece şef değneğinizle platformu hafifçe tıkırdatmanız, dikkatlerini çekmeniz ve ilk vuruşunu vermeniz gerekiyor.

Gözlemleyin

Şimdi her şey yürüyor, siz gidişata dikkat etmek zorundasınız. Her şeyin plana göre gittiğinden emin olun. Plana göre gitmediğinde, orkestra şefinin tempoyu ayarladığı gibi devreye girip planı düzenlemek veya Koçluk yapmak durumundasınız.

Problemler olacaktır. Birileri hasta olur. Bir bölüm zamanında yetişmez. Kilit bir müşteri iflas eder. İşte bu ilk etapta, beklenmedik durumlara karşı bir plan geliştirmenizin sebebidir. Siz, yönetici olarak, her zaman olan bitenin farkında olmalısınız böylece gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.
Bu tekrarlayan bir süreçtir. Bir şeyler senkron dışı kaldığında, bir düzeltme planlamanız, bunu uygulamak için kaynaklar organize etmeniz, uygulayacak kişileri yönetmeniz, değişimin etkilerini gözlemlemeye devam etmeniz gerekir.

Buna Değer mi ? İsterseniz Yöneticilik Becerilerini  Öğrenebilirsiniz

İnsanları yönetmek kolay değildir. Fakat başarılı bir şekilde yapılabilir. Ve bu çok faydalı bir deneyim olabilir. Yöneticiliğin, tüm diğer beceriler gibi, çalışma ve pratik ile geliştirilebilir bir beceri olduğunu ve eğitim ile yöneticiliğin öğrenildiğini hatırlayın.

Serap Gökmen Yöneticilik Eğitimi

Serap Gökmen