‘Her sabah benim kariyerim yeniden başlıyor’ sloganı ile 33.000 çalışanı olan ve 17 şirketi yöneten bir lider ; Dr.Yüksek Mühendis Mustafa Sani Şener.

Katıldığım bir liderlik eğitiminde konuşmacı olarak dinleme şansına sahip olduğum, TAV Holding’in CEO’su Sayın Sani Şener’in muazzam bir enerjisi var. Beden dilini ve ses tonunu çok etkin kullanan lider başarısının sırrı’nı sorduğumda ‘ İletişim’ diyor. ‘İletişim demek üretkenlik demektir’.

Karizmatik CEO Sani Şener; Önceliklendirme’lerini doğru planlıyor, pek çok lider gibi az uyuyor, kendisine verilen 24 saati etkin kullanıyor.

Verdiği reçete : Hedefleri doğru belirlemek, hedeflere ulaşmak için stratejileri saptamak, doğru koltuklara doğru insanları oturtmak ve uygulama’yı gerçekleştirmek.

Sayın Sani Şener, 3 farklı sermayeden bahsetti ;

1) Fiziksel sermaye ( arsa – ev – araba v.s )
2) Bilgi sermayesi ( iş yapma metodu )
3) Sosyal sermaye ( ilişki yönetimi )

‘Bindiğim araba kiralık ancak ben bilgi sermayesine sahibim’ diyen Sani Şener en önemli sermayenin bilgi sermayesi olduğunu vurguluyor, her ne iş yaparsanız yapın, yaptığınız işi çok iyi bilin, bilgiye, öğrenmeye istekli olun diyor. Benim için artık çok geç… bu yaştan sonra olmaz… gibi olumsuz düşüncelerde olanlara inat, 2 sene önce Amerika’da MIT programına katılarak öğrenci oluyor. Bilgi taklit edilemez diyen Sani Bey, eğitime büyük önem veriyor. Bilgi ve ilişki yönetiminin, insanın en büyük sermayesi olduğuna dikkat çekiyor.

Bugün Sani Bey’i dinlerken şunu bir kez daha fark ettim, çok çalışmak, doğru insanlar ile çalışmak, zamanı yakalamak ve ilişkileri yönetmek en önemli beceriler. Yapmaktan yönetmeye geçiş liderlik olarak tanımlansa da Sani Bey, kendisinin bizzat çok çalıştığını bunun yanı sıra ekibini çok iyi dinlediğini ve ulaşılabilinir olduğunu söyledi.

Geçmişe enerjisini harcamayan, yaptığı işi çok seven lider, işini severek yapanların mutlaka başarılı olacaklarına inanıyor.

Bardak’ta yarım dolu olan suyu ölçümlediğini, iyi ki yarısı dolu diye motive olduğunu, yarısı boş diye tedbir aldığını ve sürekli geleceğe baktığını belirtti.

Yöneticilik eğitimlerimde, eğitim katılımcılarım ile paylaştığım ilk soru şu olur :

’ Yöneticinizde olmasını istediğiniz ilk 3 özellik nedir?’’

Yanıt şöyle gelir:

1) İletişim becerileri güçlü olmalı
2) Hedef belirlemeli ve vizyonu göstermeli
3) Motive etmeli

İşte Sayın Sani Şener, elemanların istediği tüm bu becerilere sahip bir lider ve uygulamada da çok başarılı. Senede 200 gününü uçakta geçiren, sürekli kendisini geliştiren, olumlu enerjisi ile sizi etkisi altına alan Sayın Sani Şener’i bir gün sizlerinde bir konferans’ta dinleyerek liderlik konusunda ilham almasını dilerim.