Türkiye Starbucks’ın CEO’su Can İkinci , henüz 34 yaşında. 4 yıldır Türkiye Starbucks Genel Müdürlük görevini başarıyla sürdürüyor. Starbucks’ın Türkiye’ye ilk gelişi bundan sadece 7 yıl önce.

Şu anda Türkiye genelinde 136 tane Starbucks mağazası var ve 1100 kişi çalışıyor. Starbucks’ın Dünya’da ise 18.000 mağazası var.

Starbucks Türkiye’de Shaya A.Ş. tarafından temsil edilmektedir. Starbucks’ın yanı sıra, Shaya tarafından, Türkiye’de temsil edilen diğer markalar ; Topshop, Evans, Dorothy Perkins, The Body Shop, Claire’s, Debenhams, Miss Selfridge, Topman, Le Pain Quotidien, Next . Starbucks tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bayilik sistemiyle çalışmamaktadır. Tüm mağazalar Shaya merkez yönetimi tarafından açılmakta, işletilmekte ve denetlenmektedir.

Can İkinci, Boğaziçi Üniversitesi Makine bölümünden mezun olduktan sonra Amerika’da Endüstri Mühendisliği konusunda Master yapıyor. Can İkinci, Mc Kinsey isimli danışmanlık şirketinde finans, pazarlama, strateji konularında önce Amerika’da sonra Avrupa’da danışman olarak çalışıyor. Londra’da danışmanlık yaptığı sırada Shaya Grubun Başkanı Muhammed El Shaya ile tanışıyor. 6 ay süren görüşmelerden sonra Can İkinci’ye Türkiye Genel Müdürlüğü teklif ediliyor.

Can İkinci’nin iletişim becerileri çok güçlü. İkinci, beden dilini ve ses tonunu oldukça etkin kullanıyor. İkinci, güleryüzlü ve gerek ekibine gerekse tüm çevresine ışık saçıyor. Ses tonu dinleyicisini etkileyen bir tarzda, vurgu ve tonlamayı oldukça iyi kullanıyor. Bir Liderde aranan en önemli özellik olan etkileme ve ikna kabiliyeti yüksek. Hastanede Doktorlar bir hastanın elektrosunu çekerken şayet hasta kaybedilirse Doktorlar hasta X oldu derler, günümüzde pek çok üst düzey kişi konuşurken dinleyicileri X oluyor. Can İkinci’yi konuşurken izlerken ise pür dikkat kesiliyorsunuz. İkinci ile birlikte iken enerjisi size geçiyor, sizde hemen harekete geçmek istiyorsunuz.

30 yaşında Genel Müdür olan Can İkinci’nin elbette pek çok sorumluluğu var, tüm görevlerinin ötesinde bizim yetkinlik dışı Liderlik diye tanımladığımız Liderlik özelliklerini sergiliyor Ne mi yapıyor ? Kullanılan kağıt bardaklar eskiden yurtdışından gelirmiş, İkinci neden Türkiye’de üretilmesin diyor ve kendi çabaları sonucu daha ekonomik olarak kağıt bardakları buradan alıyor,yakında diğer ülkelerinde bizden almaları yolunda çalışıyor. Aslında bir Türk şirketi olan Strabucks hem istihdam sağlıyor hem her gün tonlarca aldığı malzemeler ile ekonomiye katkıda bulunuyor. Türk Kahvesinin de bulunduğu Starbucks’ta, İkinci, Türk Kahvesi’nin yurtdışı mağazalarda satılmasını hedefliyor.

Can Bey Starbucks mağazaları ile sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor. Her Starbucks mağazası kendi bölgesinde bir Devlet İlkokulu’na gönüllü misafirleri ile ( onlar müşteri demiyor MİSAFİR diyor ) beraber Kardeş Okul projesi kapsamında destek oluyorlar. İlkokulu ziyaret ediyorlar, ihtiyaç tesbiti yapıyorlar ve ihtiyaçları karşılıyorlar. Bunun yanısıra her sene yılbaşı döneminde mağazalarımızda kitap ve oyuncak toplayarak, bunları gönüllü çalışanlarımız vesilesi ile Kardeş Okullarımıza dağıtıyoruz. Huzur evlerine gidiyorlar. Tohum Otizm Vakfı ile işbirliği yapıyorlar. Her mağaza pek çok farklı sosyal sorumluluk projesinde yer alıyor.

Can İkinci, yaptığı işi inanarak yapanlardan, eğitime büyük önem veriyor, Starbucks’ta işe başlayan herkes ilk 1 ay eğitim alıyor. Tüm çalışanlara PARTNER ( İş ortağı ) deniliyor.
Siyah önlüklü gördüğünüz elemanlar Kahve Uzmanı. Kahve Uzmanı olmak isteyen herkes uzmanlık sınavına girerek uzman olabiliyor bunun için istemek ve çalışmak gerekiyor.

Starbucks rakipler konusunda ne düşünüyor diye sorduğumuzda İkinci diyor ki, eviniz bile bizim rakibimizdir. Starbucks eviniz, işinizden sonra 3. ADRESİNİZ’dir. Starbuckslarda internet misafirlere ücretsiz, diz üstü bilgisayarınızı alıp Starbucks’a gelip bir kahve alarak isterseniz tüm gününüzü geçirebilirsiniz. Can Bey bugüne kadar, sadece toplantı yapanlar değil, kimi zaman İlkokul kimi zaman da Ortaokul öğretmenlerinin öğrencilerini alarak Starbucks’ta ders yaptığını görmüş.

Arzu ederseniz size en yakın Starbucksa gidip, istediğiniz bir gün için size özel kahve semineri vermelerini isteyebilirsiniz. Ücretsiz olan bu kahve sohbetleri seminerinde size kahvenin ağaçta başlayan ve bardağınıza ulaşana dek tüm hikayesini dinleyebilirsiniz. Kahvenizi höpürdete höpürtede içerek kahve tadımı seminerini siz talep edin yeter.

İzmirli hemşerim olduğunu öğrendiğim Can İkinci, mükemmel eğitimi, cana yakınlığı, karizması, zekası, hedeflerini belirlemesi, ekibine değer vererek biz 1100 kişilik bir takımız diyerek, takım ruhunu ve motivasyonu sağlaması, sosyal sorumluluk projelerine duyarlılığı, misafirlerine 3. adres olarak müşteri odaklı yaklaşımı, verimlilik, kalite ve ilişkileri sağlaması ile günümüzün genç kuşağı Liderini mükemmel bir şekilde temsil ediyor. Can İkinci Starbucks’ın kurucusu Howard Schultz’un Gönlünü İşe Vermek ‘ isimli kitabını okumamızı öneriyor, Schultz kitapta, İnancı sayesinde hedeflerine ulaşmış başarılı iş hikayesini anlatıyor.

Umarım bir gün Starbucks’ta kahve içerken sizin de yolunuz Can İkinci ile kesişir ve insana mutluluk veren, enerjik, zeki bu genç liderle siz de tanışırsınız. Ben Yöneticilik ve Liderlik eğitimlerimde Can İkinci’yi model olarak anlatacağım. Serap Gökmen