porno canli mac izle

Posts tagged insan kaynakları

SORUMLULUK PAYLAŞMAK

Fikret GÜZELLER Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

Fikret GÜZELLER
Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

İşe eleman alırken o görevin tanımı ve sorumlulukları içine giren tanımlamaların çok üstünde, daha geniş bir görev tanımı yapılmaktadır. Bunun sonucu olarak bazen işe, o işin gerektirdiği niteliklerden daha fazlasına sahip olan insan alınmaktadır. Bunun sonucunda iş mülakatında yapılan tanımlama ile gerçekte verilen sorumluluklar birbirini tutmamakta ve işe alınan nitelikli insana bir anlamda biçilen takım elbise küçük gelmektedir.Bunu sonucunda verilen görev ve yetkilerdeki uyumsuzluk personelde mutsuzluk yaratarak, kişinin mutsuz olmasına ve işten ayrılmasına neden olacaktır.
Görev, yetki ve sorumluluk paralel olmalıdır. Bunların arasında uyumsuzluk olması şirket içinde personel arasında çatışmalara neden olabileceği gibi, takım çalışmasının önünde bir engel olarak çıkabilecektir. Paylaşmanın sınırları ve esasları personel işe alınırken genel olarak belirlenir. Ancak başlangıçta yapılan zincirleme hatalar sorunlara neden olabilir. Read the rest of this entry »

İnsan Kaynakları ve Sosyal Medya

Anıl Altaş

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki adına sosyal çağ diyen sosyologlar bile var! Herkes kendi sosyal medyasından dünyaya bakıyor. Peki, sosyal medyayı sadece bireysel değil, kurumsal olarak da anladığımıza emin miyiz?

İşveren markamız için sosyal medyanın getireceği tehditleri minimuma indirmek için ve güçlü yönlerimizi parlatmak için insan kaynaklarına çok iş düşüyor.

Sosyal medyayı yararına kullanmayı başaran kurumlar özellikle işe alım süreçlerinde sosyal medyayı kullanarak büyük başarı elde ettiler.

Avrupa İnsan Yönetimi Derneği Başkanı strong>Pieter Haen ise açılış konuşmasında, konferansın uluslararası piyasalarda başlayan dalgalanmanın çalışma hayatına olacak etkisi ve insan kaynakları yöneticilerinin gelecek dönemde önem vermesi gereken stratejilerin konuşulması için büyük bir fırsat olduğunu söyleyerek başladı.

Haen,”yangın yerine dönen” diyerek altını çizdiği uluslararası piyasalardaki dalgalanmanın işgücü piyasasında da büyük bir etki yaratacağı uyarısında bulundu. İnsan kaynakları yöneticilerinin bu yaşanan dalgalanmanın istihdam ve şirket çalışanlarına etkisi konusunda çalışmalar yapmaları gerektiğini söyleyen Haen, ayrıca gelecek dönemde Dünya’daki yeni istihdam politikalarının da iyi belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa’nın 2030 yılına gelindiğinde, büyümesini sürdürmesi için 45 bin yeni istihdama ihtiyacı olacağını, ancak mevcut nüfus artışının bu olanağı sağlamadığını belirten Haen, insan kaynaklarının artık küreselleşen Dünya’da farklı demokratif yapıdaki çalışanları ve yetenekleri nasıl şirketlere getireceği yönünde çalışma yapmaları gerektiğini belirtti.

Sosyal medya ve E-ticaret uzmanı Anıl Altaşın moderatörlüğünde gerçekleşen; Sosyal Medyanın Sihirli Dünyası ve İnsan Kaynakları oturumunda, LC Waikiki firmasının face book üzerinden işe alım uygulamalarını Seçme ve Yerleştirme Müdürü Hande Özdağdeviren, ING Bankası’nın işe alımlarında kullandıkları ve başarı elde ettikleri sosyal medya uygulamalarını, İnsan Kaynakları Grubu Müdürü Hande Ersöz anlattı.

Türkiye Personel Yönetimi Derneği (PERYÖN) ev sahipliğinde, “Yakınsama: İnsan Yönetiminin Kolaylaştırıcı Rolü” ana teması ile 29 Eylül 2011 başlayan 25. Avrupa İnsan Yönetimi Konferansı’nda da küresel piyasalardaki dalgalanmanın insan kaynaklarına etkisi gündemin ilk sırasına oturdu. Konferansın açılış konuşmacısı Avrupa İnsan Yönetimi Derneği Başkanı (EAPD), Duurstede Groep Kurucu ve Başkanı Pieter Haen, yangın yerine dönen Dünya piyasalarında gelecekte sakinleşme yaşansa da, bu sürecin istihdama olacak etkisinin insan kaynakları yöneticilerinin en önemli konularının başında geldiğini söyledi.

Konferansın açılış konuşmacısı olan Cem Boyner ise, “Ben Bir Fikir Satıcısıyım” başlıklı oturumda katılımcılarla fikirleri satmanın kendi tanımladığı 6 kuralını hikayeleriyle anlattı. Türkiye’nin en büyük gıda-dışı perakende operatörünün CEO’su Cem Boyner ilk kuralın dinleyicinin dikkatini çekebilmek olduğunu söyledi. Yoğun enformasyonun, mobil iletişimin, dikkati çalacak birçok unsurun arasında, fikirleri aktarmanın zorluğundan bahsetti. Tüketiciyi, dinleyiciyi yakalayabilmek için sadece 3-4 saniye zamanın olduğunu belirten Cem Boyner, “fikirleri aktarırken karşıdakilerin heyecanlanması için duygusal boyutun da yakalanması gerektiğini eklediİki bine yakın katılımcının ilgiyle dinlediği Cem Boyner, “Bazen projelerimizi mükemmel olduğundan emin olduğumuz için satamayabilirsiniz. Harika projelerin kendi kendini satacağından çok fazla emin olmak, o projenin sahipsiz kalmasına neden olabilir.” dedi.