porno canli mac izle

Posts tagged Lider

Bilgi ve ilişki yönetimi sermayesine sahip olan lider SANİ ŞENER

‘Her sabah benim kariyerim yeniden başlıyor’ sloganı ile 33.000 çalışanı olan ve 17 şirketi yöneten bir lider ; Dr.Yüksek Mühendis Mustafa Sani Şener.

Katıldığım bir liderlik eğitiminde konuşmacı olarak dinleme şansına sahip olduğum, TAV Holding’in CEO’su Sayın Sani Şener’in muazzam bir enerjisi var. Beden dilini ve ses tonunu çok etkin kullanan lider başarısının sırrı’nı sorduğumda ‘ İletişim’ diyor. ‘İletişim demek üretkenlik demektir’.

Karizmatik CEO Sani Şener; Önceliklendirme’lerini doğru planlıyor, pek çok lider gibi az uyuyor, kendisine verilen 24 saati etkin kullanıyor.

Verdiği reçete : Hedefleri doğru belirlemek, hedeflere ulaşmak için stratejileri saptamak, doğru koltuklara doğru insanları oturtmak ve uygulama’yı gerçekleştirmek.

Sayın Sani Şener, 3 farklı sermayeden bahsetti ;

1) Fiziksel sermaye ( arsa – ev – araba v.s )
2) Bilgi sermayesi ( iş yapma metodu )
3) Sosyal sermaye ( ilişki yönetimi )

‘Bindiğim araba kiralık ancak ben bilgi sermayesine sahibim’ diyen Sani Şener en önemli sermayenin bilgi sermayesi olduğunu vurguluyor, her ne iş yaparsanız yapın, yaptığınız işi çok iyi bilin, bilgiye, öğrenmeye istekli olun diyor. Benim için artık çok geç… bu yaştan sonra olmaz… gibi olumsuz düşüncelerde olanlara inat, 2 sene önce Amerika’da MIT programına katılarak öğrenci oluyor. Bilgi taklit edilemez diyen Sani Bey, eğitime büyük önem veriyor. Bilgi ve ilişki yönetiminin, insanın en büyük sermayesi olduğuna dikkat çekiyor.

Bugün Sani Bey’i dinlerken şunu bir kez daha fark ettim, çok çalışmak, doğru insanlar ile çalışmak, zamanı yakalamak ve ilişkileri yönetmek en önemli beceriler. Yapmaktan yönetmeye geçiş liderlik olarak tanımlansa da Sani Bey, kendisinin bizzat çok çalıştığını bunun yanı sıra ekibini çok iyi dinlediğini ve ulaşılabilinir olduğunu söyledi.

Geçmişe enerjisini harcamayan, yaptığı işi çok seven lider, işini severek yapanların mutlaka başarılı olacaklarına inanıyor.

Bardak’ta yarım dolu olan suyu ölçümlediğini, iyi ki yarısı dolu diye motive olduğunu, yarısı boş diye tedbir aldığını ve sürekli geleceğe baktığını belirtti.

Yöneticilik eğitimlerimde, eğitim katılımcılarım ile paylaştığım ilk soru şu olur :

’ Yöneticinizde olmasını istediğiniz ilk 3 özellik nedir?’’

Yanıt şöyle gelir:

1) İletişim becerileri güçlü olmalı
2) Hedef belirlemeli ve vizyonu göstermeli
3) Motive etmeli

İşte Sayın Sani Şener, elemanların istediği tüm bu becerilere sahip bir lider ve uygulamada da çok başarılı. Senede 200 gününü uçakta geçiren, sürekli kendisini geliştiren, olumlu enerjisi ile sizi etkisi altına alan Sayın Sani Şener’i bir gün sizlerinde bir konferans’ta dinleyerek liderlik konusunda ilham almasını dilerim.

Anjelika Akbar ile insan üzerine …

Anjelika AkbarBir liderlik eğitimine konuk konuşmacı olarak gelen Anjelika Akbar ile tanışmaktan çok mutlu oldum.

İki yaşında piyano çalmaya başlayan Akbar’ın çok başarılı bir kariyeri var. Akbar, kadife sesi, baygın bakan yemyeşil gözleri, sımsıcak gülüşü, esprileri ve zarif duruşu ile kendisini dinleyen herkesi büyüledi.

Anjelika Akbar bugün yaşamımızda iyi ve kötü diye adlandırdığımız iki kavramdan bahsetti ; ” Biz iyi, başkaları kötü diye düşündüğümüzde elimize ne geçiyor ? ” Bana kötü gözle bakan birisi olduğunda ben ona gülümsüyorum ve karşılığında o kişi de bana sanki bir çocuğun sevinmesi gibi birden bire gülümsüyor” diyen Akbar şöyle öneriyor ; ” Kendinizi kapatmayın ve ve diğer insanlardan kendinizi ayrıştırmayın ”. Hoşlanmadığınız kişiler karşınıza çıktığında veya hoşlanmadığınız olaylar olduğunda bu durum için teşekkür edin.

Var olma sevinci kendi içinde olan Akbar, müziği meslek olarak görmüyor, müzik benim içimde, müzik benim aşkım’dır diye tanımlıyor.

Başarılı kariyerinin ötesinde Akbar,çocuklara büyük önem veriyor. Bir gün bakkala gittiğinde, açıkta duran çocuk yoğurtlarını görmüş ve bakkala neden bu çocuk yoğurtlarının buzdolabında durmadığını sormuş, bakkal unuttuk demiş, Akbar ertesi gün merak ettiği için tekrar aynı bakkala gitmiş ve yoğurtlar dışarıda duruyor,bakkala yoğurtları dolaba koyması gerektiğini söylemiş ve ertesi gün bakmak için gene aynı bakkala gitmiş ve bu kez yoğurtların dolapta olduğunu görmüş. Üzerimize vazife olmayan ancak onaylamadığımız durumlar ile karşı karşıya geldiğimizde Akbar gibi davransak dünya daha iyi olurdu diye düşünmeden edemedim.

Anjelika Akbar, insanların mutlu olmaları için müziğini kullandığını söylüyor ve gerçekten de kendisini dinlerken çok mutlu oluyorsunuz. Üç yıl önce hamile iken, Boğaziçi Üniversitesinde karlı bir kış günü hamilelere konser vermiş ve demiş ki ; hamile iken hep yorgunuz halbuki hamilelerin huzura ihtiyacı var, ben ard arda çalacağım sizler gözlerinizi kapatın ve uyuyun.

Müzik sonsuz bir okyanus diyen Anjelika Akbar çok yakında İçimdeki Türkiye isimli kitabını yayınlayacak, ben şimdiden sabırsızlıkla kitabını okumayı bekliyorum.
Serap Gökmen

Yeni Kuşağın Örnek Lideri CAN İKİNCİ

Türkiye Starbucks’ın CEO’su Can İkinci , henüz 34 yaşında. 4 yıldır Türkiye Starbucks Genel Müdürlük görevini başarıyla sürdürüyor. Starbucks’ın Türkiye’ye ilk gelişi bundan sadece 7 yıl önce.

Şu anda Türkiye genelinde 136 tane Starbucks mağazası var ve 1100 kişi çalışıyor. Starbucks’ın Dünya’da ise 18.000 mağazası var.

Starbucks Türkiye’de Shaya A.Ş. tarafından temsil edilmektedir. Starbucks’ın yanı sıra, Shaya tarafından, Türkiye’de temsil edilen diğer markalar ; Topshop, Evans, Dorothy Perkins, The Body Shop, Claire’s, Debenhams, Miss Selfridge, Topman, Le Pain Quotidien, Next . Starbucks tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bayilik sistemiyle çalışmamaktadır. Tüm mağazalar Shaya merkez yönetimi tarafından açılmakta, işletilmekte ve denetlenmektedir.

Can İkinci, Boğaziçi Üniversitesi Makine bölümünden mezun olduktan sonra Amerika’da Endüstri Mühendisliği konusunda Master yapıyor. Can İkinci, Mc Kinsey isimli danışmanlık şirketinde finans, pazarlama, strateji konularında önce Amerika’da sonra Avrupa’da danışman olarak çalışıyor. Londra’da danışmanlık yaptığı sırada Shaya Grubun Başkanı Muhammed El Shaya ile tanışıyor. 6 ay süren görüşmelerden sonra Can İkinci’ye Türkiye Genel Müdürlüğü teklif ediliyor.

Can İkinci’nin iletişim becerileri çok güçlü. İkinci, beden dilini ve ses tonunu oldukça etkin kullanıyor. İkinci, güleryüzlü ve gerek ekibine gerekse tüm çevresine ışık saçıyor. Ses tonu dinleyicisini etkileyen bir tarzda, vurgu ve tonlamayı oldukça iyi kullanıyor. Bir Liderde aranan en önemli özellik olan etkileme ve ikna kabiliyeti yüksek. Hastanede Doktorlar bir hastanın elektrosunu çekerken şayet hasta kaybedilirse Doktorlar hasta X oldu derler, günümüzde pek çok üst düzey kişi konuşurken dinleyicileri X oluyor. Can İkinci’yi konuşurken izlerken ise pür dikkat kesiliyorsunuz. İkinci ile birlikte iken enerjisi size geçiyor, sizde hemen harekete geçmek istiyorsunuz.

30 yaşında Genel Müdür olan Can İkinci’nin elbette pek çok sorumluluğu var, tüm görevlerinin ötesinde bizim yetkinlik dışı Liderlik diye tanımladığımız Liderlik özelliklerini sergiliyor Ne mi yapıyor ? Kullanılan kağıt bardaklar eskiden yurtdışından gelirmiş, İkinci neden Türkiye’de üretilmesin diyor ve kendi çabaları sonucu daha ekonomik olarak kağıt bardakları buradan alıyor,yakında diğer ülkelerinde bizden almaları yolunda çalışıyor. Aslında bir Türk şirketi olan Strabucks hem istihdam sağlıyor hem her gün tonlarca aldığı malzemeler ile ekonomiye katkıda bulunuyor. Türk Kahvesinin de bulunduğu Starbucks’ta, İkinci, Türk Kahvesi’nin yurtdışı mağazalarda satılmasını hedefliyor.

Can Bey Starbucks mağazaları ile sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor. Her Starbucks mağazası kendi bölgesinde bir Devlet İlkokulu’na gönüllü misafirleri ile ( onlar müşteri demiyor MİSAFİR diyor ) beraber Kardeş Okul projesi kapsamında destek oluyorlar. İlkokulu ziyaret ediyorlar, ihtiyaç tesbiti yapıyorlar ve ihtiyaçları karşılıyorlar. Bunun yanısıra her sene yılbaşı döneminde mağazalarımızda kitap ve oyuncak toplayarak, bunları gönüllü çalışanlarımız vesilesi ile Kardeş Okullarımıza dağıtıyoruz. Huzur evlerine gidiyorlar. Tohum Otizm Vakfı ile işbirliği yapıyorlar. Her mağaza pek çok farklı sosyal sorumluluk projesinde yer alıyor.

Can İkinci, yaptığı işi inanarak yapanlardan, eğitime büyük önem veriyor, Starbucks’ta işe başlayan herkes ilk 1 ay eğitim alıyor. Tüm çalışanlara PARTNER ( İş ortağı ) deniliyor.
Siyah önlüklü gördüğünüz elemanlar Kahve Uzmanı. Kahve Uzmanı olmak isteyen herkes uzmanlık sınavına girerek uzman olabiliyor bunun için istemek ve çalışmak gerekiyor.

Starbucks rakipler konusunda ne düşünüyor diye sorduğumuzda İkinci diyor ki, eviniz bile bizim rakibimizdir. Starbucks eviniz, işinizden sonra 3. ADRESİNİZ’dir. Starbuckslarda internet misafirlere ücretsiz, diz üstü bilgisayarınızı alıp Starbucks’a gelip bir kahve alarak isterseniz tüm gününüzü geçirebilirsiniz. Can Bey bugüne kadar, sadece toplantı yapanlar değil, kimi zaman İlkokul kimi zaman da Ortaokul öğretmenlerinin öğrencilerini alarak Starbucks’ta ders yaptığını görmüş.

Arzu ederseniz size en yakın Starbucksa gidip, istediğiniz bir gün için size özel kahve semineri vermelerini isteyebilirsiniz. Ücretsiz olan bu kahve sohbetleri seminerinde size kahvenin ağaçta başlayan ve bardağınıza ulaşana dek tüm hikayesini dinleyebilirsiniz. Kahvenizi höpürdete höpürtede içerek kahve tadımı seminerini siz talep edin yeter.

İzmirli hemşerim olduğunu öğrendiğim Can İkinci, mükemmel eğitimi, cana yakınlığı, karizması, zekası, hedeflerini belirlemesi, ekibine değer vererek biz 1100 kişilik bir takımız diyerek, takım ruhunu ve motivasyonu sağlaması, sosyal sorumluluk projelerine duyarlılığı, misafirlerine 3. adres olarak müşteri odaklı yaklaşımı, verimlilik, kalite ve ilişkileri sağlaması ile günümüzün genç kuşağı Liderini mükemmel bir şekilde temsil ediyor. Can İkinci Starbucks’ın kurucusu Howard Schultz’un Gönlünü İşe Vermek ‘ isimli kitabını okumamızı öneriyor, Schultz kitapta, İnancı sayesinde hedeflerine ulaşmış başarılı iş hikayesini anlatıyor.

Umarım bir gün Starbucks’ta kahve içerken sizin de yolunuz Can İkinci ile kesişir ve insana mutluluk veren, enerjik, zeki bu genç liderle siz de tanışırsınız. Ben Yöneticilik ve Liderlik eğitimlerimde Can İkinci’yi model olarak anlatacağım. Serap Gökmen