porno canli mac izle

Posts tagged planlama

Şirketlerde Bilgi Yönetimi ve Bilgi Akışı

Fikret GÜZELLER Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

Fikret GÜZELLER
Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

Günümüzde şirketler, mevcut piyasada hayatta kalabilmek için yenilikler yapmalı veya yeni ürünler yaratmalı, daha fazla kazanmalı ve bu süreç içinde rakiplerinden önde olmak zorundadır.
Bu çalışma süreci içinde yapılan araştırmalar ile yaratılan ve piyasaya sürülen ürünün tasarımı, piyasaya sürülmeden önce yapılan harcamalarda üründen önce ortaya çıkan ve şirket sahiplerinin ürünün şekillenmesindeki seçeneklerden birini seçmesinde etkin olan nedir? sorusuna çoğumuz otomatik olarak “BİLGİ” cevabını veririz.
Bu noktadan hareketle bilginin para olduğu ve değer taşıdığı, işlenme biçimine bağlı olarak değerinin artmasının söz konusu olduğu açıktır. Bilgi, şirketler için harcama yoluyla elde edildiğine göre kısaca izah edildiğinde bilgi=para demek olduğuna göre bilgi yönetimi nasıl olmalıdır? sorusuna cevap aranmalıdır.
Burada öncelikle bilgi yönetimi ne demektir? bunun bilinmesi gerekir. Şirket içinde bilginin yaratılması, değerlendirmesi, korunması ve dağıtılması işinin organizasyon içinde yapılmasının yanı sıra şirket içinde mevcut bir bilginin varlığını ve dokümanın olduğunu bilmek ve bu bilginin nerede olduğunu bilerek bu bilgi ve dokümanın ne sure saklanacağına ve imha edileceğine karar verme işlemidir. Read the rest of this entry »

Problemi Çözen Her Çözüm, Yeni Bir Problem Yaratır.

Fikret GÜZELLER Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

Fikret GÜZELLER
Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

Çoğunlukla hepimizin bildiği bir laftır. Problemin tespiti çözümün yarısına ulaşmaktır. Asıl sorun problemi tespit edebilmektir. Bunu sağlamak için öncelikle eleştirel ve sorgulayıcı bir tavır içinde olmak gerekir. Ancak sürekli olumsuz yargılarla negatif enerji yaymaktan söz etmiyoruz burada. Önemli olan gelişmeyi, ilerlemeyi sağlayacak çözüm önerilerini ortaya koyarak eleştiri yapabilmektir. Bunun içinde zorunlu olarak bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Bilgi sahibi olmadan veya çözümü bilen bir danışmana sahip olmadan çözüm önerisi ve yöntem önermek için yapılan eleştiri yalnızca olumsuz görüş niteliğinde olacaktır. Bununla birlikte sorunu olumlu bir tavır içinde ortaya koyarak birlikte çalıştığınız insanlardan çözüm için destek ve önerilerini beklemekte olumlu bir yaklaşım olacaktır. Öncelikle esas olan problemin tespitidir.

Bir işletmede problem sahalarını 3 esas alanda aramakta fayda vardır. İlk olarak üretim ile ilgili detaylar, ikinci olarak pazarlama stratejileri ve ürün politikaları ve son olarak da yönetim ile ilgili esaslar incelenerek problem sahaları tespit edilmelidir.

Üretimde problem sahalarının tespiti nasıl olmalıdır? Read the rest of this entry »

İŞLETME KÖRLÜĞÜ

Fikret GÜZELLER Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

Fikret GÜZELLER
Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

Yazımızın başlığını okuyanın ilk düşüncesi körlüğü bir bedensel engel olarak değerlendirmesi ve –“hayır işletmede çalışanların tamamı kör olamaz” diye düşünmesi söz konusu olacaktır. Ancak insanların bedensel engeli olmadan da kör olması mümkündür. Bunun işletmede mevcut olanına “işletme körlüğü” diyebiliriz.
İşletme körlüğünü basit anlamda tanımlamamız gerekirse; çalışanların zaman içinde firmaların yaşadıkları ortamdaki eksiklikleri görmesini engelleyen bir durumun ortaya çıkması veya gördüğü eksikliklerden yeterince rahatsızlık duyulmaması, eksikliklerin olduğu biçimde itirazsız kabullenilmesidir.
İşletme körlüğünde, çalışanlar firmada yapılmakta olan işlerle ilgili eleştirel bakış, problem arama ve problemlere çözüm arama istek ve motivasyonlarını zaman içinde kaybetmişlerdir. İşletmede bir problem varsa bunun çözümü için tespiti gerekir. Tespit edilmeyen ve varlığından haberdar olunmayan bir konuya işletme içinde doğal olarak çözüm aranmayacaktır. Çalışanlar ve yönetenler bilmektedirler ki, onların işletmedeki varlıklarının bir nedeni de sorunları tespit ederek onları çözmek ve çözemediklerinde ise çözüm önerileri ile birlikte sorunları ortaya koymalarıdır.
Bir işletmede, işletme körlüğünün ne kadar yaygınlaştığını tespit etmek için basit bir kaç hususa bakılabilir. Read the rest of this entry »

KARAR VERME SÜRECİ VE YATIRIM KARARI

Fikret GÜZELLER Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

Fikret GÜZELLER
Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

Hayatımızın her aşamasında, her gün değişik konularda kararlar vermekteyiz. Bunlardan bazıları çok önemli iken bazıları ise sıradan çok sık aldığımız kararlardandır. Örneğin; İşe gelirken hangi vasıta ile gideceğimiz veya kendi aracımızla hangi yolu izleyeceğimize dair değişik konularda kararlar veriyoruz. Peki, hayatın her aşamasında verdiğimiz bu kararları iş hayatında yatırım kararı alırken nasıl uygulamalıyız?
Karar vermek öğrenilebilir mi? Evet aslında öğrenilebilir. Yatırım kararı verirken nasıl bir yol izlemeliyiz? Yatırımcı olmak, paranın sahibi olmak, doğru karar vermek için yeterli midir? Aslında her alanın uzmanı insanlar vardır. Dolayısı ile kararın önemine, diğer alanlarla etkileşimine göre yardım almak ve insanlara danışmak son derece doğru yöntemdir.
Dünyada en akıllı insan kimdir sorusunun cevabı “Başkalarının aklını kullanan insandır.” Burada yanlış karar vererek yanlış yatırım ve harcamalar yapmak yerine doğru insana danışarak yanlış ve geri dönülemez hataların önüne geçmek son derece doğru olacaktır. Danışmak ve işin uzmanları ile çalışmak en iyi tasarruf ve verimliliği artırma yöntemidir.
Başarılı, doğru karar vermek için gereken en önemli unsur bilgiye sahip olmaktır. Karar için gerekli alanlarda bilgili olan insan daha doğru ve istikrarlı kararlar verebilmektedir. Bu basit anlamda sabah işe gelirken yol seçiminde izlenecek güzergâhı bilerek seçen kişi bu kararını önceki tecrübe ve bilgisine dayanarak yapmaktadır. Burada bilgi eksikliği olanlar tereddüt etmekte ve yanlış kararlar verebilmektedirler. Read the rest of this entry »