porno canli mac izle

Posts tagged Serap Gökmen

Koçluk ile gelen başarı

Koçluk, insanların içindeki potansiyelin, anlamlı ve önemli amaçlara ulaşmak için ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktır diye tanımlıyor Uluslararası Koçluk Federasyonu.

Koçluğun özü yaratıcı olmak ve çözüm seçeneklerini artırmaktır. Davranış değişikliği insanın başkaları üzerinde yarattığı etkiyi anlamasından geçer. Davranış değişikliği sağlamak kolay bir süreç değildir. Çünkü değişim, kararlılık ve dayanıklılık gerektirir.

Bu nedenle değişim birkaç günde veya birkaç haftada gerçekleşmez. Değişmek inanç gerektirir. Küçük değişiklikler ancak zamanla farkedilir duruma gelir.
Hiçbir aksaklık kendi kendine düzelmez, yolunda gitmeyen hiçbir iş kendi kendine yoluna girmez. Koçluk bu nedenle çağdaş kişiliğin çekirdek becerisi olarak kabul edilmektedir: “Kendisini ve başkalarını geliştirmek” . Koçluk sürecinin gerçek anlamda uygulanması, bir kurumda iş sonuçlarını iki katına varacak ölçüde geliştirme potansiyeli taşır.

Koçluk doğru kararlar alabilmek kısacası doğru hedef belirleme sanatıdır. Yaşamımız aldığımız kararlarla şekillenir. Sağlıklı kararlar alabildiğimiz sürece kendi hayatımızın sorumluluğunu elimizde tutabiliriz. Bazı kararlar önemlidir, bazıları önemsiz. Bazı kararlarımızı kendimiz alabiliriz, bazılarını ise sosyal baskılar şekillendirir .

Karar verme bir beceridir. Bisiklete binmek, yeni bir dil öğrenmek, ayakkabı bağlamak gibi bir beceri. Ve tıpkı onları öğrendiğimiz gibi karar verme becerisi de öğrenilebilir.

Yapılan araştırmalar başarılı kararlar verenlerin tüm bilgileri ve gerçekleri topladıklarını, karar verme güçlüğü çekenlerin ise karar verme anında sürekli bir sorundan diğerine atladıklarını göstermektedir.

Tüm başarılı karar verme yöntemleri genellikle aynı süreci izler :

1. Sorunu ve hedefleri net bir şekilde belirlemek.
2. Mümkün olduğunca çok çözüm alternatifi üretmek.
3. Her alternatifin olası sonuçlarıyla ilgili mümkün olduğunca çok bilgi toplamak.
4. Her alternatifin olumlu ve olumsuz yanlarını değerlendirdikten sonra en uygun olanını seçmek.

Karar verme süreci

Sorunu Tanımlamak:

Eski bir deyiş şöyle der: “Sorunun ne olduğu biliyorsanız yarı yarıya çözülmüş demektir.” Sorunu tam olarak belirlemek karar vermenin en önemli adımlarındandır. Bazen semptomları yani belirtileri problem olarak görebiliriz. Mesela ders çalışamamak bir problem olarak görünebilir ama bazen temelde daha farklı sorunlar olabilir: net bir amacınızın olmaması ya da kişisel bir sorununuzun olması gibi.

Sorunun ne olduğunu tam olarak belirleyebilmek için kendinize şu soruları sorabilirsiniz :

  Bir sorun olduğunu size düşündürten nedir?

  Ne oluyor?

  Ne zaman oluyor?

  Nasıl oluyor?

  Neden oluyor?

  Kiminle oluyor? (Hemen “bu soruna kim neden oluyor?” dememeliyiz. Gergin ve kaygılı olduğumuzda başkalarını suçlamaya eğilimli olabiliriz. Bunu fark edip kendimizi kişilerden çok duruma odaklamalıyız).

Sorunun ne olduğunu netleştirmek için önce kendinizi konuyla ilgili uzman haline getirebilirsiniz. Probleminizle ilgili bilgi toplarken bilgi alabileceğiniz bütün kaynakları harekete geçirin. Benzer durumları yaşamış kişilerle konuşun. Bazen duruma dışardan bir bakış görmediğiniz pek çok ayrıntıyı görmenize yardımcı olabilir.

Hedeflerinizi ve değerlerinizi belirlemek:

Kendinizi daha iyi tanımanız, değerlerinizi, ve hayat felsefenizi belirlemeniz karar verme sürecinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Hayatınızda nelere öncelik ve değer veriyorsunuz ?

Sosyal hayat, kariyer, aile, para, sağlık, güç, güzellik, din, eğitim, sosyal adalet…. Bu sorunun cevabına “hepsini istiyorum” demek kolaydır ama hepsini elde etmek çoğu zaman mümkün olmayabilir. Büyük bir şirkette genel müdür olarak çalışıp, ailenizle zaman geçirip, akşamları spor yapıp, aynı zamanda da yeni yerleri görmek için sık sık seyahat etmeniz çok gerçekçi ve mümkün olmayabilir.

Hedeflerinizi bilmek ulaşacağınız adresi belirlemek gibidir. Yan yollara girip zaman kaybetmenize engel olur. Karar vereceğiniz ya da seçim yapacağınız ihtimalleri değerlendirirken hedefinize uzak ya da hedefinize uygun olarak kısa sürede bu bu ayırımı yapabilirsiniz.

Bunu yaparken de hedeflerinizin somut, gerçekçi ve değerlerinize uygun olması önemlidir. Örneğin mutlu olmak oldukça soyut bir hedeftir. Sizi nelerin mutlu edeceğini somutlaştırmak hedefinize ulaşmanızda yardımcı olacaktır. 

Çözüm alternatifleri üretmek:

 “Gerçekçi değil, aptalca,” vs demeden mümkün olduğunca çok çözüm alternatifi üretmeye çalışın. Bunun için beyin fırtınası yapabilirsiniz. Aklınıza gelen alternatifleri, etrafınızdakilerin de önerilerini alarak yazın. Bunu yaparken “ya …, ya da… “ şeklindeki düşüncelerden uzak durmaya çalışın. Örneğin “Ya çocuk doğururum, ya da kariyerime devam ederim.” Çocuk yaptıktan sonra, işinize bir süre ara verdikten sonra geri dönmek ya da yarı-zamanlı bir işe geçmek mümkün olabilir . Sonuç olarak birini seçmek adına öbür isteğinizden tamamen fedakarlık etmeniz gerekmeyebilir.

Kendi yaşamınızın koçu olarak
, kendinize koçluk yaparak hedeflerinize ulaşabilirsiniz.
Serap Gökmen

Yöneticiler için Geribildirim Sandviçi

Geribildirimin Tanımı : Kişinin iyi performans gösterdiği ve gelişim gösterebileceği alanlarda yapıcı veriler sunarak, deneyimlerin paylaşılmasıdır.

Geribildirim eleştiri veya basit bir takdir ifadesi değildir.

İşe geç kalmış elemanınıza ; saati göstererek, ‘’sen zaten hep geç kalıyorsun’’ veya Müşterisi ile konuşurken dikkatini başka yöne vermiş elemanımıza ; ‘’ senin dinleme becerilerin kötü’’ şeklinde bir geribildirim, geribildirim değil eleştiridir.

“Sen” dilinin fazla kullanmanın, “sen bunu yapmıyorsun!” şeklinde kullanıldığında suçlama olarak algılanabileceğine dikkat etmek gerekiyor.
Eleştirildiğini düşününen kişi ya savaşmaya , çünkü kendisini savunmaya geçer, veya savuşmaya , söyledikleriniz bir kulağından girer diğerinden çıkar.

Yönetici olarak önce geribildirim vermek istediğiniz eylemlerin neler olduğuna karar vermelisiniz ve bu kararınızı elemanınız ile paylaşmalısınız. Ardından bu eylemlerin etkisinden söz etmelisiniz.

Bu adım, bakış açısını değiştirmenin gerekliliğini ortaya koyar.

Başka bir deyişle, takım üyesinin eylemlerinin çalışma arkadaşları, müşteriler veya hedeflerin gerçekleşmesi üzerinde bir etkisi yoksa bir değişim gerekliliğini savunmak anlamsız olur.

Son olarak, peşinde olduğunuz istenen sonucu netleştirmelisiniz.

Bu adım, iki tarafın da faydalara odaklanmasını sağlar ve sorunlar yerine çözümler ile fikirlerin tartışıldığı bir ortam yaratır.
Birilerine bir şeyler öğretebilmenin en doğal yöntemi yaşanılan deneyim ya da izlenilen performans için söylemek istediklerinizi ‘geribildirim hamburger’i şeklinde karşı tarafa sunabilmektir.

Neyi iyi yaptı ?
 Neyi daha iyi yapabilirdi ? Neyi iyi yaptı ?

Geribildirimi yönetici olarak siz veriyorsunuz o halde senin için diyorlar ki diye söze başlamak yerine, benim düşünceme göre diyerek kendi cümlelerinizi kullanarak geribildirim vermeye başlayın ve geribildirimi mutlaka elemanınıza bire bir iken verin.

Gelişime Açık Firmaların Akıllı Stratejisi; “Yönetim Danışmanlığı”

Bir şirket sahibi olarak, yüksek ihtimalle yaptığınız işte çok çok iyisiniz. Buna rağmen, birçok küçük firma sahibi işlerini yürütmedeki günlük faaliyetlerinde çok çok iyi olmadıklarını fark etmişlerdir. Firma yapınıza, ihtiyacınız olan fazladan sağduyuyu katmaya yardım etmek için yanınızdayız.

Yönetim danışmanlığının amacı; öncelikle organizasyonunuzla ilgili mevcut problemlerin analizinin yapılması ve ilerleme planlarınızın geliştirilmesi yoluyla, performansınızı artırmaktır.

Organizasyonunuzla alakalı değişim yönetimi desteği, koçluk becerileri gelişimi, e-ticaret teknoloji danışmanlığı , satış ekibi kurma, eğitme, saha satış koçluğu ve insan kaynakları danışmanlık hizmetlerini tamamen tarafsız bir yaklaşım ile size danışmanlık hizmeti olarak vermekteyiz.

Danışmanlarımız görevlerinizi daha verimli ya da etkili yerine getirmeniz için, bilgi ve birikimleri ile size bir köprü işlevi olmaktadırlar.

Genelde, danışmanlık için; bir uçta bir uzman ya da kurallı bir yaklaşım diğer uçta kolaylaştırıcı bir yaklaşım ile bir yerde bir süreç boyunca bulunmak gibi farklı yaklaşımlar düşünülebilir.

Uzman yaklaşımında, danışman uzman rolünü üstlenir ve danışana öneri veya destek sağlar, kolaylaştırıcı yaklaşımla karşılaştırıldığında danışandan daha az veri girişi ve danışanla daha az işbirliği vardır.

Kolaylaştırıcı bir yaklaşımla, danışman spesifik ve teknik uzmanlık bilgisine daha az ve danışmanlık sürecinin kendisine daha fazla odaklanır. Bu sürece odaklanma sebebiyle, kolaylaştırıcı yaklaşım genellikle “süreç danışmanlığı” olarak anılır.

Eğitim Akademi danışmanları, konularında uzman olup, arzu ettiğiniz hedefler doğrultusunda, süreç veya uzman yaklaşımımız ile sizinle beraber, başarı yolculuğuna çıkarız.

nefes

NEFES Demek; YAŞAM Demek…!

Nefes yaşam demektir. Nefes almadan yaşamanın imkanı yok elbette

Yaşamaya doğduğu anda soluduğu ilk nefesi ile başlayan insanın son nefesini vermesi ile de yaşamı son buluyor. Kısacası yaşamımız ilk ve son nefesimiz arasında oluşuyor.
NEFES demek YAŞAM demek…!
Günümüz dünyasında hayat telaşı diye nitelendirdiğimiz günlük koşuşturmaların içinde ve kent yaşamının da etkisi ile aldığımız nefesin kalitesini bilemez ve sorgulayamayız.
Nefesin de kalitelisi mi olurmuş? demeyin. Elbette var. Kaliteli ve doğru alınan nefes sağlığımızı, yaşam kalitemizi iyileştirip, mutluluğumuzu arttırıyor hatta ömrümüzü uzatıyor.. Nefes kapasitesinin tamamının kullanılması halinde ömür boyunca genç, sağlıklı ve neşeli kalabilmek mümkündür.

Nasıl mı?;
Yaşamın ve gençliğin ana unsurlarından biri temiz kan dolaşımıdır. Bunu elde etmenin en kolay yolu da soluduğumuz havada saklıdır. Doğru nefes alarak vücudun tüm organlarının doğru beslenmesini sağlayabiliriz. Böylece kalbimizden, beynimize, cildimizden, gözlerimize kadar tüm organlarımız bir şekilde pozitif etkilenir ve gençleşme sürecimiz başlar.
İnsanların 90% ı nefes alma kapasitelerinin 30% unu kullanıyor.

Nefesimizi ciddiye almıyoruz.. Bedenimizi oluşturan hücrelerin tamamı oksijenle besleniyor. Biz doğru ve yeterli nefes alamayarak, bedenimize ihtiyacımız olan oksijenin tamamını sağlayamıyoruz ne yazık ki…
Doğru nefes alıp verememek, tüm organlarımıza oksijen taşınmasını sağlayan kalbimizi yorar. Kan basıncının yükselmesi, stres, nefes darlığı, korku gibi şikayetlerin yanında birçok hastalığın da oluşumunu hızlandırır.

EĞİTİM AKADEMİ tarafından düzenlenen“Yaşama Sanatı NEFES KURSU”na katılarak, kendinize istekle ayıracağınız zaman sonunda yaşamımıza; sevgi, neşe, huzur, başarı ve mutluluğu davet etmiş olacaksınız.
Program süresince nefesimizin denetimini öğrenecek ve bunun yaşamımızın denetimiyle ne kadar doğrudan bağlantılı olduğunu göreceğiz. Nefesle çalışmanın pek çok farklı ve faydalı yöntemiyle tanışıp onları günlük hayatımızın vazgeçilmez keyifleri haline getireceğiz.

Doğru nefes almayı öğreneceğimiz bu programın katkısı ile;
Dış görünüşümüzden, cilt rengimize kadar gözle görülecek olumlu etkilerin yanı sıra, olumsuz duygu ve düşüncelerle başa çıkabilme yeteneğimiz, kendimize olan güvenimiz artacak, depresyon ve endişelerden kurtulup, enerji ve moralimizi yükseltebiliriz.Uykumuz daha rahat, daha enerjik, mutlu, huzurlu, işimizde, özel hayatımızda daha hevesli,coşkulu olabileceğiz. Yaptığımız işlere çok daha kolay konsantre olduğumuzu fark edecek, böylece iş başarımız, farkındalığımız artacaktır.
Tüm bunların sonucu olarak kazancımız;
 Yüksek Yaşam Kalitesi,
 Sağlık,
 Mutluluk
 Ve Başarı…

Bu nefes tekniği hakkında daha fazla bilgi almak için http://artofliving.eu adresine girip Türk Bayrağına tıklayabilirsiniz.
Eğitim Akademi Haziran Dönemi Yaşama Sanatı NEFES Kurs Programı:
SÜRE: 4 GÜN 13-14-15-16 Haziran 2011
Saat: 19:00 – 22:00
Ücret: 325 TL + KDV
Eğitmen: Gonca Şensözen
Kursun Verileceği Yer:
BÜMED(Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği)
Güney Kampüs Lojman Kapı Yanı
Bebek/İSTANBUL
Bilgi İçin: ozlem@egitimakademi.com
www.egitimakademi.com
Tel: 0 216 641 40 88