porno canli mac izle

Posts tagged Stres

Genel Katılıma Açık Eğitim: Topluluk Önünde Konuşma ve Sunum Becerileri

Eğitim Tarihi: 8-9 Nisan 2015
Eğitim Yeri: Volley Hotel, Altunizade
Bilgi & Kayıt İçin: Seda Öztaner – seda@egitimakademi.com
İrtibat: 0216 641 40 88 – 0543 377 53 16

Sunum Becerileri eğitiminde, her katılımcıya sunumları üzerinden geribildirim verilmektedir.selale_foto
Bu program, katılımcıların, beden dili ve ses tonlarını, doğru ve etkili kullanarak başarılı iletişim kurabilme yeteneklerini geliştirmek üzere kurgulanmıştır.

Sunumun tasarlanması, sunum sırasında gerginlik ve heyecanın giderilmesi için gerekli ipuçları, akıcı bir konuşma ile kişiler arası etkili iletişim kurulmasına katkıda bulunmak ve başarılı konuşmaların nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin tekniklerin iletilmesi amacını taşır.

Eğitimde 2 video çekimi yapılacak, her katılımcıya kendi video çekimleri verilecektir. Bu sayede katılımcılar daha sonra kendilerini izleyerek gelişim alanlarında çalışma fırsatını yakalayacaklardır.

Her katılımcı sunumu hakkında gruptan ve eğitmenden geribildirim alacaktır.

Kazanılacak Yetkinlikler:

Giriş – Gelişme – Sonuç olarak sunumu tasarlamak
Beden Dili – Ses Tonunu etkin kullanmak
İletişim becerilerini kullanmak
Heyecanınızı kontrol etmek
İzleyicilerin dikkatini çekmek

Sunum Becerileri Eğitiminin Amaçları:

Mesajların etkin ve unutulmaz kılınması
İzleyicilerin ikna edilebilmesi
İçeriğin, beden diliyle desteklenmesi
Zor katılımcılarla başa çıkılması
Sunum becerilerinin artırılması

Eğitimin İçeriği:

Sunuşun Planlanması ve Ön Hazırlık
Veri Toplama ve İçerik Hazırlama
Lojistik Planlama
Etkileyici Sunuş İçin Zihinsel Hazırlık
Etkileyici Açılış ve Kapanış
Beden Dili
Amaçlı hareketler
El-Kol kullanımı
Alan kullanımı
Diksiyon
İletişim Becerileri
Heyecan Kontrolü
Nefes çalışması
Sunuşun Yapılması
Görsel Araç Kullanımı
Soru ve Cevap Teknikleri
Grup Dinamiklerini Yorumlama ve Yönlendirme
Video Çekimli Sunumlar ve Değerlendirmeler

Stres yönetimi için 10 öneri

Günümüzün stres dolu yaşam stilinde, kendinizi mutlu etmek için kendinize zaman ayırmanız önemlidir. Seçebileceğiniz elbette ki pek çok hobi var , benim sizler için derlediğim ve stresinizi azaltmakta faydalı olacağını düşündüklerimi paylaşıyorum.

Bahçe veya evinizdeki bitkiler ile uğraşmak;

Güneşe çıkmanıın faydası, sadece D vitamini almak değildir, pek çok kişi güneşin ruh hallerini düzelttiğini söylemektedir. Toprağa dokunmak, sizi günlük yaşamın stresinden kurtarır. Bahçeniz olmasa da evinizde saksı içerisinde bitki-çiçek yetiştirebilirsiniz. Hiç bitkileri ile, çiçekleri ile konuşanları duydunuz mu ? Kayınvalidem her sabah saksılarında yetiştirdiği çiçeklere bir bir günaydın dediğini söyler ve evine ne zaman gitsem çiçeklerine hayran kalırım. Büyük Şehir Belediyeleri’nin açtığı bahçecilik kurslarının yerlerini ve tarihlerini internet üzerinden takip edebilirsiniz.

Fotografçılık

Ailenizin, arkadaşlarınızın ve gittiğinizin yerlerin fotograflarını çekmekle bu hobiye başlayabilirsiniz. Dünyaya bir fotografçı gözüyle bakmaya başladıktan sonra,daha iyi bir gözlemci olmaya başlayacak ve farklı bakış açılarını geliştireceksiniz. Günlük hayatınızda sadece bir hobi olmayacak, yaşadığınız güzellikleri de yeniden fark etmeye başlayacaksınız. İlerletmek isterseniz katılabileceğiniz pek çok fotografçılık kursları var, bu kurslara katılanlar hep birlikte gezilere gidiyorlar ve fotograf çekiyorlar.

Akvaryum ve Balıklar

Akvaryumda yüzen balıkları izlemenin sağlığa faydası kanıtlanmıştır, ayrıca iyi bir stres yok edicidir. Akvaryumunuza renkli balıklar alabilir, kendi yaratıcılığınızı kullanarak, akvaryumunuzu taşlar ve bitkiler ile süsleyebilirsiniz.

Puzzle

Puzzle yapmak sizi, strese sokan olaylardan uzaklaştırır. Puzzle yaparken, zihniniz meşgul olur ve başka bir şey düşünmezsiniz aynı zamanda da beyninizi güçlenir. Sonuçta her ne yapıyorsanız puzzle sayesinde mola almış olursunuz ve önünüze çıkacak problemlere zihniniz daha yaratıcı olarak çözüm bulur.

Resim

Sanatsal yönünüzü kullanmaya başlayabilirsiniz, sanatla uğraşmak duygularınızı dışa vurmaktır. Sonuçta siz kendiniz bir şey yaratmış olacaksınız ve bunu sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz.

Örgü Örmek

Kendinize ve sevdiklerinize güzel bir hediye olmasının yanı sıra, örgü örmek iyi bir stres yok edicidir. Örgü örerken olumsuz duygularınızdan arınırsınız.

Müzik dinleyin, enstrüman çalın

Müzik ruhun gıdasıdır ve müzik çok iyi bir stres yok edicidir. Sevdiğiniz müziği bol bol dinleyiniz. Her hangi bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenmek, zihninizi meşgul eder. İlgi duyduğunuz bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenebilirsiniz.
Duş yaparken avaz avaz şarkı söyleyin, nasıl olsa sesinizi sizden başkası duymaz.

Yazmak

Bir çok insan günlük tutmanın streslerini azalttığını söylemektedir. İster günlüğünüzü yazmaya başlayın , isterseniz amatör de olsa hikayeler, şiirler yazın. Yazı yazmak sizi rahatlatır ve gevşetir aynı zamanda yazdıklarınızı sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Kendinize bir blog açabilir ve blogunuzda yazılarınızı başkaları ile de paylaşabilirsiniz, blogunuzun bir süre sonra çocuğunuz gibi olduğunu fark edeceksiniz.

Yelken

Açık havada olmak ve denizde olmak; en iyi stres yok edicilerden birisidir. Yelken kullanmak sizin, planlama, hedef belirleme, takımdaşlık becerilerinizi olumlu yönde geliştirir. Yelken kullanarak hem spor yaparsınız hem keyif alısrınız.

Spor yapın, dans edin, hareket edin

Stres ile baş etmede en çok önerilen spor yapmaktır. Spor yaparken endorfin hormonu salgılarsınız. Endorfin hormonu mutluluk verir. Yürüyüş yapabilirsiniz, koşabilirsiniz bunun için hiç bir ücret ödemenize gerek yoktur. Arzu ederseniz bir spor salonuna giderek spor yapabilir ve farklı spor aktivitelerine katılabilirsiniz.( Dans kursları, Pilates, Yoga, Boks, Tenis, Dalış v.b. ) gibi pek çok seçenek var . Siz hangi sporu yapabileceğinizi düşünüyorsanız o spora başlayabilir veya sadece yürüyüş yapabilirsiniz, üstelik artık pek çok yerde bulunan açık hava spor aletleride sizleri bekliyor.
Ev işi yaparken hatta çocuklarınız ile beraber dans ediniz.

Biliyor musunuz stres aslında onu nasıl algıladığınızdır. Ben stresi yönetebiliyorum demeyi siz tercih edebilirsiniz.
Serap Gökmen
Eğitim Akademi

Stres Tipinizi Biliyormusunuz?

Son 50 senedir yapılan araştırmalara göre insanlar A veya B Tipi kişilik özellikleri sergilerler. A Tipleri, hızlı hareket eden, saldırgan, rekabetçi, başarıyı seven kişilerdir.Araştırma sonuçları A tipi kişilik ile kalp hastalıkları arasında bağlantı olduğunu göstermiştir. B Tipleri ise daha sakin ve rahat insanlardır. Bu kişilerin kroner kalp hastalığına yakalanma oranları düşüktür. Bu nedenle kişilik tipini incelemek oldukça önem kazanmaktadır.

A Tipi Davranış Özellikleri

Zamana duyarlı, Zamanı yakından takip eder her zaman saatin kaç olduğunun farkındadır. Zaman kaybına tahammül edemez. Genellikle işlerin bitirme sürelerini olması gerektiğinden daha kısa öngörür ve kendini sıkışık bir program altında tutar.

Saldırgan ve rekabetçi, Ortamda rekabet olmasa da her zaman bir yarış içindedir. Kendi fantezilerinde rekabet eder. Bu nedenle B Tiplerine oranla daha fazla ödül ve başarı kazanır.

Yüksek başarı hırsı, başarılı olmayı sever ve yüksek kapasite ile çalışır. Gönüllü olarak iş kabul eder. Kurumlarda A Tipi davranışı teşvik eder ve ödüllendirir.

Birden çok işle uğraşma, Aynı anda birden çok işle meşgul olmazsa kendini huzursuz hisseder. Örneğin, sadece yemek yemez aynı anda bir şeyler de okur.

Hızlı hareket, Hızlı konuşur, hızlı hareket eder, hızlı araba kullanır ve başkalarının sözünü keser, özellikle karşısındaki yavaş konuşan birisiyse.

Beden sinyallerini bastırma, Beden dili sinyallerini ihmal etme, görmezden gelme eğilimi vardır. Halsizlikten fazla şikayet etmez bu nedenle stres unsurlarına daha az dikkat eder ve dinlenmeye zaman ayırmaz. Bu, oldukça tehlikelidir çünkü A Tipinin tepki verirken nabzı ve kan basıncı daha fazla yükselir. Böylelikle daha yüksek kolestrol ve daha fazla daralan kan damarları tehlikesiyle karşı karşıya kalır.
Gerilim olmayan durumlarda ise A Tipi B Tipinden farklı davranmaz. Ancak, A Tipi ortamı gerilimli hale getirmeye eğilimlidir. Tipler arasındaki gerçek fark gerilim durumunda kendini gösterir. A Tipi huzursuzlandığında daha fazla stres hormonu üretir ve daha yüksek düzeyde stres tepkisi verir. Ne kadar stresli olursa o kadar çok A Tipi davranış sergiler.

Herkes A Tipi kişilik özelliklerinden bazılarını sergiler. Bazıları az sayıda A Tipi özelliğe sahipken bazıları daha çoğuna sahiptir. Bazı durumlarda A olmak B olmaktan daha iyidir. Burada ki önemli nokta dengeyi ve uyumu bulmaktadır.

A Tipi Kişiliği Değiştirme

Doktorların daha önce kalp krizi geçirmiş hastalar üzerinde yaptığı araştırmalara göre, A Tipleri sağlıklı yaşam hakkında bilgilendirildiklerinde, kalp krizi tekrarı azalmaktadır. Rahatlamayı, stresli durumlarda tepkilerini izlemeyi ve kendilerine gerçekçi hedefler koymayı öğrenen A Tiplerinin kalp krizi tekrarı en aza inmiştir.

A Tipi davranışları daha ılımlı hale getirmek için aşağıdaki öneriler sunulmaktadır:

Boş zaman planlayın: A Tipi serbest zaman kavramını anlamakta güçlük çeker. “Hiçbir şey yapmamak mı? Hiçbir şey yapmadığınızda ne yaparsınız?” gibi sorular sorabilirler. Hiçbir baskının söz konusu olmadığı zamanlara alışana kadar, küçük serbest zaman dilimlerini planlarınıza eklemeye başlayın ve bu zamanların keyfini çıkartın, gittikçe de artırın.

Müdahale etmeden dinleyin: A Tipi iyi bir dinleyici değildir. Aktif bir şekilde dinleyin, başkalarının söylediklerine dikkat edin ve bırakın sözünü bitirsin.

Sizi sakinleştiren işlerle ilgilenin: Sizi düşündüren kitaplar okuyun. Hızlı ve hareket gerektiren faaliyetler yerine, dikkat gerektiren işlerle uğraşın. Örneğin,yap-boz yapın.

Yemek yemekten zevk almayı öğrenin: Kendileri farkında olmasalar bile bir çok A Tipi yemekten zevk almaz. Tatlarını fark etmeden besinleri yutar, o sırada başka bir şeyle ilgilendiği için yemeğin duyumsal zevkini alamaz. Yemek yerken sadece aldığınız tatlara odaklanın.

Evinizde kendinize bir sığınak yapın: Sadece size ait olan ve sizden hiçbir şey beklenmeyen bir alan yaratın. Evinize iş getirmeyin ve dinlenin.

İnsanların ve olayların sizi rahatsız etmesine izin vermeyin: Sizde stres yaratan kaçınabileceğiniz etkinliklerden uzak durun.

Planlanmamış ve sakin tatiller geçirin: Öncesinde tatili planlamayı stres haline getirmeden ve saat takmadan tatile çıkmayı deneyin.

Mini testi yaparak A tipimi yoksa B tipimi olduğunuzu öğrenin. Eğer A tipi iseniz hemen şimdi bunun hakkında ilk yapacağınız değişiklikleri planlamaya başlayın.
A&B Kişilik Tiplerini Belirlemek

Nefes Almanın Gücü


“Çok sık hastalanıyorum”
“Sürekli stres altındayım, bir türlü rahatlayamıyorum”
“Çabuk öfkeleniyorum, insanları dövesim geliyor’’
“Uyumak istiyorum, ama gözüme uyku girmiyor”
“Sabahları yataktan kalkmak nedir bilmiyorum, bir türlü motive olamıyorum”
“Çalışmam lazım ama odaklanamıyorum”
“Sürekli boynum ağrıyor”
“Bir türlü rahatlayamıyorum”
“Kendimi mutsuz hissediyorum”
diyorsanız gelin nefesin gücü ile tanışın

Hayattaki amacımız, sağlıklı, mutlu, rahat bir hayat yaşamak ise nefes bize bu amaca ulaşmamıza yardımcı olacaktır. Bu eğitime katılanlar, doğru nefesin hayatımızdaki öneminin farkına varmanın yanı sıra, nefes kapasitesini arttıran çalışmalar ile tanışıp farklı nefes tekniklerinin gücü konusunda farkındalık geliştireceklerdir.
Nefes eğitimi katılımcıları; Çeşitli nefes çalışmaları sayesinde eğitimden, sakin, rahatlamış ve gevşemiş olarak ayrılacaklardır. Stres Yönetiminde uygulanan en başarılı teknik doğru nefes alma tekniğidir.

Nefes Eğitiminin İçeriği:

Doğru nefesin gücü
Diyafram kullanmaya yönelik beden çalışmaları
Nefes ile Duygularımızı Kontrol Edelim
Nefes ile Stresi Kontrol Edelim
Nefes ile Motive Olalım
Nefes ile Gevşeyelim

Eğitim Akademi, uzman nefes koçları tarafından nefes eğitimlerini düzenlemektedir.