porno canli mac izle

Posts tagged sunum teknikleri

Sunumlarınızda Power Point Kullanımı

Eğitim Akademi Kurucu Başkanı Serap Gökmen, mesleği gereği sürekli sunum yapıyor ve aynı zamanda sunum yapanları izliyor. İzlediği sunumlarda yapılan ölümcül power point hatalarını görüyor.

Günümüzde artık çocuklar ilkokulda sunum yapmaya başlıyor bu sayede topluluk önünde konuşma özgüvenleri gelişiyor. Üniversitelerde “Sunum Becerileri” veya “Topluluk Önünde Konuşma” dersleri veriliyor.

İster çalıştığınız kurumda bir proje hakkında sunum yapın, ister yöneticinize rapor sunun, isterseniz müşterinize satış sunumu yapın, amacınız her zaman sizi dinleyenleri etkilemek ve ikna etmektir.
Her sunumun iki bacağı vardır; NE ve NASIL. Ne söylediğiniz kadar bunu nasıl söylediğiniz önemlidir. Ne, içeriğinizdir, Nasıl, bu içeriği nasıl aktardığınızdır., yüz ifadeniz, ses tonunuz, ses hızınız, ses yüksekliğiniz, jestleriniz, el-kol kullanımınız, duruşunuz, alanı kullanımızdır.

Power point, sunumlarınızda size destek malzemedir, köstek malzeme olmamalıdır. Yazı dolu bir slide’ın izleyiciler tarafından okunması demek dikkatlerin konuşmacıda olmaması demektir.

Her slide sadece bir konu başlığını içermelidir. Ekrana bir başlık ve bazen alt başlık cümlesi gelecek şekilde yazıları getirin ve içini siz anlatarak doldurun.

Sunumlarınızda resim kullanın, bir resim 1000 kelimeye bedeldir. Resimler ile slide’ınızı dekore etmeyin, resimler ile hikaye anlatın. Tüm slide’ınızı kaplayacak şekilde resmi yerleştirin, ihtiyaç varsa resmin üzerine bir satır yazı koyabilirsiniz.

Ekranda yazı veya resim göstereceğiniz zaman ekran açık olsun, onun haricinde “B” tuşuna basarak ekranı karartın. Ekran arkanızda açık olursa izleyicilerin zihni ekranda olan yazıyı defalarca okumaya devam eder.

Her bir Power Point slide’da en fazla 7 satır, her satırda 7 kelime kullanın.

BÜYÜK YAZIN!
Kullandığınız yazı puntosu başlıklarda 36 punto ve üzeri , yazı karakteri olarak en az 24 punto okunabilirlik için uygundur.

Teknik konularda; Times New Roman, Arial tercih edilirken, soyut konularda; Tahoma, Comic Sans, Calibri tercih edilmektedir.

Sunum yapacağınız yere mutlaka erken gidin ve prova yapın, salonun en arka sırasına giderek test edin, gösterdiğiniz tüm slide’lar okunuyor mu? Bilgisayarda hazırlarken görünür diye düşündüğünüz slide’lar, renk kullanımı hataları yüzünden ekrana yansıdığında okunmayabiliyor.

Görsel Araçlarda 4 G’ler

GÖRSEL tutun; örneğin resim kullanın
GÖRÜNEBİLİR tutun; dinleyiciler yerlerinden görebilmeli ve okuyabilmeli
GAYET SADE VE BASİT tutun; her slide’da etkili aktarılan tek bir mesaj
GAYET AZ tutun; – 30 dakikalık sunuma en fazla 6 slayt

Sunumunuzu hazırlamadan önce kendinize “5 N 1 K “ sorularını sorun.

Sunumu Kime yapacağım?
Ne?
Neden?
Nasıl?
Nerede – ne zaman anlatacağım?
Ne kadar sürem var?
Sorularınızın cevaplarını net olarak yazdıktan sonra sunumunuzu çok rahat bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Ölümcül power point hataları tuzağına düşmeden, anlaşılır, akılda kalır sunumlar yapmanız hedefi ile.
Serap Gökmen
Eğitim Akademi

Sunumunuzda Power Point Kullanımı

Power Point, sunum yapan pek çok kişiye yardım ediyor olsa da, dikkat etmez iseniz olumsuz bir yan etkisi vardır; power point size destek olarak kullanabileceğiniz gösrel bir malzemedir.

Burada ilgi çekici ve eğitici bir PowerPoint sunumu sağlamak için tasarlanan 10 ipucunu bulacaksınız:

1.   Slayt sayısını minimum tutun. En yaygın PowerPoint tuzağı “aşırı slayt yüklemesidir.” Bu problemden korunmanın yolu, konuları en görsel bileşenlerle birlikte slaytlar halinde kaydetmektir. Her nokta için slayt kullanmak cazip gelebilir, fakat slayt sayısını minimumda tutmak her birinin daha güçlü görsel etki bırakmasını sağlar.

2.   Kısalık, uzun ömürlü olmaya götürür. Genel kanının aksine, sunumunuz ne kadar kısa olursa dinleyicinin aklında o kadar uzun süre kalır. Kısa bir sunum boyunca sunulan özlü ve anlamlı noktalar, konuşmanızın dinleyicilerin daha fazlasını istemesini sağlamasını garanti eder.

3.   Gereksiz bilgi vermeyin. Dinleyiciyi gereksiz bilgilere boğmak, onları rahatsız etmek için kesin bir yoldur. PowerPoint sunumunuzu hazırlarken, verileri önem sıralarına göre ayrıştırın. Detayları daha sonra incelemeleri için dağıttığınız dökümanlarda sunabilirsiniz. Verinizin içeriği, ince noktalarından daha önemlidir o sebeple düzenlemelerinizi bu doğrultuda yapın.

4.   Yazı tipini değiştirin. Bugüne kadar yapılmış en ilginç PowerPoint sunumunu hazırlamış olabilirsiniz, eğer küçücük yazı karakterleriniz okunmuyorsa, tüm çalışmanız boşa gitmiş demektir.
Teknik konular içeren metinlerde:  Arial, Times New Roman, Tahoma, Soyut konular içeren metinlerde ise,  Times New Roman,
 Comic Sans MS kullanabilirsiniz.Bir slie’da, en fazla 7 satır,bir satırda 8 kelime kullanmanızı öneririm. Slide’da ana başlık büyüklüğü : 44-51, başlık : 36-44, Metin 24-32 büyüklüğünde olursa ekrana en uzak izleyicinizde okuyabilir & görebilir. 

5.   PowerPointin hakim olmasına izin vermeyin. PowerPoint’te sunum yaptığınız gerçeği, izleyicilerin aklındaki en son şey olmalıdır. İlgi çekici bir sunum ve yaratıcı bir organizasyon boyunca ana fikrinizin ekrandan fırlamasına olanak vermemek sunduğunuz en hatırlanabilir noktanın programın kendisi olduğu anlamına gelir. Bu tuzaktan konunuza odaklanarak kaçınmak PowerPoint’i destekten ziyade bir yardımcı haline getirir.

6.   Konuşmanızı dinleyicinize uygun hale getirin. Dinleyicilerinizin konunuz hakkında daha önceden sahip oldukları bilgileri hesaba katmadaki ihmaliniz onları “Bunu biliyor musunuz?” demenizden daha hızlı bir şekilde dikkatsizliğe iter. Sunumunuzu biçimlendirirken dinleyicilerinizin bilgi tabanını dikkate almak sizi, aşina oldukları konular üzerinde zaman ve enerji harcamaktan kurtarır. Çabalarınızı sunumunuzun orijinal ve özgün taraflarına saklayın.

7.   Slaytları satır satır okumayın. PowerPoint slaytlarınızda listelenen metinleri aynen nakletmek dinleyicilerinizin dikkatlerinin dağılmasına sebep olur. Ezberden bir performans sunmak yerine, slaytları gösterilen daha detaylı açıklamalarınız için anahtar söz veya ifadeler içeren yardımcı kartlar olarak kullanın. Dinleyiciler iç görünüzü dinlemek için oradadırlar, okumak için değil.

8.   Odayı ne kadar karartırsanız, o kadar sıkıcı olursunuz. Karartılmış bir odada PowerPoint sunumunuzu izlemek daha kolay olmasına rağmen loş ortamı hemen oluşturmayın. Işıkları birden bire kapamak, toplantı katılımcılarına dikkatlerini sizden duyduklarından ziyade gördükleri slaytlara yoğunlaştırmaları mesajını verir. Bu durumla, ışıklar söndüğünde dinleyicilerinize sesleri algılama yeteneği sağlayacak hatırda kalan kısa ve öz bir tanıtım geliştirerek mücadele edebilirsiniz.

9.   Pratik yapmak mükemmeliyet sağlar. Bu aşikar bir durum olabilir fakat PowerPoint sunumunuzu sunmadan evvel birkaç kez pratik yapın. Önceden prova etmek sizi konuya aşina hale getirir, konuşmanızın daha “doğal” görünmesini sağlar. Mevzu hakkında rahat olmanız dinleyicide konu hakkında çok bilgili olduğunuz algısını oluşturur.

10. Broşürlerinizin elden ele dağıtılmasını yeniden düşünün. Bazı kişiler broşürleri PowerPoint sunumundan önce dağıtma eğiliminde olsalar da, bunun için iki kez düşünün. Esasen dinleyicilerinizi, dikkatlerini sizden uzaklaştıracak bir şeylerle silahlandırmış olursunuz. Dikkatlerini muhafaza etmek için, sunumunuzun onları konunuz boyunca yönlendirmesine izin verin, daha sonra ana noktaları ve sonuçları özetleyen ya da sunumunuzda giremediğiniz detayları içeren broşürleri dağıtın.
Serap Gökmen

Satışta Sunum Becerileri

Eğer işiniz diğer firmalara ürün satışına veya hizmet vermeye bağlı ise, sizin ve kadronuzun mükemmel satış sunumları yapmanız gerekir.
Müşterilerinize, firmanızın onlar için neler yapabileceğini gösteren satış sunumlarının nasıl yapılacağı üzerine ipuçları:

Prova : Sunumunuzun her yönünü prova edin. Göz temasını pratik etmek için ayna önünde çalışın. Sesinizin tonunu ve metninizin ilerleme hızını değiştirerek uygulama yapın. Yapıcı eleştiriler sunabilecek bir arkadaşınızın önünde prova yapın.

Dinleyicilerinizi tanıyın: Sunumunuzu müşterilerinize uygun hale getirin. Bunu yapmak için sizden olası isteklerini göz önünde bulundurun. Anlayabilecekleri terimler kullanın ve mesleki jargonlarından haberdar olun. Bu ortak bir dil oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Dürüst olun: Eğer bir sorunun cevabını bilmiyorsanız, yanıtlamaya çalışmayın. Muhakkak müşterinizin ihtiyaçlarını çözüm olarak sunma konusunda hazırlanın. Ürün veya hizmetinizin güçlü yönlerinin üzerinde durun.

Bir taslak yaratın. İyi bir satış sunumu dört ana bölümden oluşur ;

Güçlü Bir Sunumun 4 Bileşeni:

1. Giriş: Müşterilerinize sizi dinleyecekleri için teşekkür ederek başlayın. Orada olmaktan memnun olduğunuzu belli edin ve firmaları için yapabilecekleriniz konusunda ne kadar hevesli olduğunuzu ifade edin. Eğer teklifinizi hazırlamakta yardım aldıysanız, yardım edenlere kısa bir teşekkür edin.

2. Gelişme: Müşterilerinize sağlayabileceğiniz faydalar hakkında net, öz ve ikna edici bir açıklama yapın. Belirgin olun ve somut örnekler verin. Uzmanlık alanlarınızın ve uygulama metotlarınızın, firmanızı seçmelerinin sağlayacağı faydaların altını çizin.

3. Sonuç: Konuşmanızın ana gövdesini özetleyin. Bir kez daha firmanızla çalışmanın sağlayacağı fayda ve müşterinize değerini vurgulayın. Dinleyen herkese teşekkür edin.

4. Soru&Cevap: Konuşmanızın ana kısmındaki herhangi bir noktayı netleştirme imkanı tanıyın ve firmanızın güçlü yönlerinin üzerinde tekrar durun. Konuşmanızdan önce önemli soruları tahmin etmeye çalışın, böylelikle cevapları önceden hazırlayabilirsiniz. Soruyu herkesin duyabileceği şekilde tekrar edin ve sonra kısa ve öz olarak tam konu hakkında cevap verin.

 Hatırlayın: Eğer cevabı bilmiyorsanız, cevaplamayı denemeyin. Cevabı araştırarak ne zaman geri döneceğinizi belirtin.
Serap Gökmen