Fikret GÜZELLER Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

Fikret GÜZELLER
Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı

Hayatımızın her aşamasında, her gün değişik konularda kararlar vermekteyiz. Bunlardan bazıları çok önemli iken bazıları ise sıradan çok sık aldığımız kararlardandır. Örneğin; İşe gelirken hangi vasıta ile gideceğimiz veya kendi aracımızla hangi yolu izleyeceğimize dair değişik konularda kararlar veriyoruz. Peki, hayatın her aşamasında verdiğimiz bu kararları iş hayatında yatırım kararı alırken nasıl uygulamalıyız?
Karar vermek öğrenilebilir mi? Evet aslında öğrenilebilir. Yatırım kararı verirken nasıl bir yol izlemeliyiz? Yatırımcı olmak, paranın sahibi olmak, doğru karar vermek için yeterli midir? Aslında her alanın uzmanı insanlar vardır. Dolayısı ile kararın önemine, diğer alanlarla etkileşimine göre yardım almak ve insanlara danışmak son derece doğru yöntemdir.
Dünyada en akıllı insan kimdir sorusunun cevabı “Başkalarının aklını kullanan insandır.” Burada yanlış karar vererek yanlış yatırım ve harcamalar yapmak yerine doğru insana danışarak yanlış ve geri dönülemez hataların önüne geçmek son derece doğru olacaktır. Danışmak ve işin uzmanları ile çalışmak en iyi tasarruf ve verimliliği artırma yöntemidir.
Başarılı, doğru karar vermek için gereken en önemli unsur bilgiye sahip olmaktır. Karar için gerekli alanlarda bilgili olan insan daha doğru ve istikrarlı kararlar verebilmektedir. Bu basit anlamda sabah işe gelirken yol seçiminde izlenecek güzergâhı bilerek seçen kişi bu kararını önceki tecrübe ve bilgisine dayanarak yapmaktadır. Burada bilgi eksikliği olanlar tereddüt etmekte ve yanlış kararlar verebilmektedirler. Read the rest of this entry »